Buto nuomos sutartis: sąlygos ir pavyzdys

Išsirinkus nuomininkus svarbu pasirašyti buto nuomos sutartį. Kaip pasirinkti nuomininkus, rašiau ankstesniame straipsnyje, kurį galite rasti čia. Trumpai priminsiu, kad pasirenkant nuomininkus svarbu įvertinti ganėtinai daug faktorių: ar nuomininkas yra mokus, ar jo pajamos pakankamos, ar nuomininkas slinkęs nuomoti turtą ilgam laikui, ar nuomininkas nesubnomuos turto, kiek žmonių gyvens būste, ar namuose bus laikomi naminiai gyvūnai ir t.t.

Buto nuomos sutarties formos

B8sto nuomos sutartisButo nuomos sutartis gali būti sudaroma žodžiu arba raštu. Kadangi gyvename teisinėje valstybėje, kur viskas remiasi tuo kas parašyta ant popieriaus, žodinės buto nuomos sutarties niekam nerekomenduočiau dėl dviejų priežasčių. Žodinė buto nuomos sutartis bėgant laikui pasimiršta – t.y. jūs ir nuomininkas skirtingai traktuos sutarties buto nuomos sutarties sąlygas. Jeigu teks bylinėtis teisme, tuomet bus sunku įrodyti, kad jūs, o ne nuomininkas teisingai traktuojate ir prisimenate žodinės buto nuomos sutarties sąlygas. Galiausia susitardami žodžiu tikrai neaptarsite visų buto nuomos sutarties sąlygų.

Būsto nuomos sutarties nauda

Jeigu išsirinkote nuomininką, svarbu sudaryti su juo buto nuomos sutartį. Buto nuomos sutartis yra svarbi tiek nuomotojui, tiek nuomininkui. Buto nuomos sutartis apsaugo nuomotoją nuo būsto nuniokojimo ir įpareigoja nuomininką nuomotis būstą ilgesniam laikui. Būsto nuomos sutartis svarbi ir nuomininkui, nes pastarasis įgauna teisę disponuoti turtu nustatytą laiką. Kitaip tariant, būsto nuomos sutartis apsaugo nuo to, kad nuomininkas neįspėjęs iškraustys nuomininkus.

Ką apibrėžia buto nuomos sutartis

Buto nuomos sutartis privalo apibrėžti:

  • kokiame stovyje buvo būstas, kai jį perdavėte nuomininkui (čia galite pridėti netgi buto nuotraukas, kad paskui nekiltų klausimų, kokios realios būklės buvo būstas prieš jį išnuomojant).
  • koki yra skaitliukų parodymai, būsto perdavimo momentu;
  • kas moka komunalinius mokesčius (nuomotojas ar nuomininkas);
  • atsiskaitymo sąlygas (kada nuomininkas turi atsiskaityti su nuomotoju, kaip pinigai perduodami nuomininkui ir pan.)
  • kas dengia einamąsias remonto išlaidas (sugedo šaldytuvas, perdegė lemputė, sulūžo stalas). Mano nuomone, einamąsias remonto išlaidas turėtų dengti nuomininkas, nes jis eksploatuoja turtą ir dėl to turtas dėvisi ir genda. Kita vertus, dideles išlaidas tokias kaip namo renovacija ar kapitalinis buto remontas, turi padengti pats nuomotojas, nes toks remontas didina turto vertę.
  • kurie žmonės gali nuolat gyventi būste, ar nekilnojamą turtą galima subnuomoti
  • Nuomininko teises ir pareigas;
  • Nuomotojo teises ir pareigas;
  • Buto nuomos sutarties trukmę. Buto nuomos sutartis gali būti terminuota ir neterminuota. Terminuota būsto nuomos sutartis nurodo konkrečia datą, kada susitarimas nustoja galioti. Terminuota būsto nuomos sutarties privalumas tas, kad nustatoma aiški ir nekintanti nuomos kaina, tačiau šią sutartį sunkiau nutraukti anksčiau laiko ir tam turi būti svari priežastis (pvz. nuomininko nemokumas). Neterminuotą buto nuomos sutartį nutraukti yra lengviau, nuomininkui pakanka apie nutraukimą įspėti prieš mėnesį, nuomotojui – prieš 6 mėn. Neterminuotos nūsto nuomos sutarties trūkumas tas, kad sunku iš anksto numatyt nuomos kainą. Pvz. jeigu nuoma išsitęsia kelis metus, nuomos kaina gali per tą laiką taip pat keistis.

Buto nuomos sutarties pavyzdys

Žemiau pateikta buto nuomos sutartis, tačiau neabejojame, kad buto nuomos sutartis be didesnio vargo gali būti pritaikyta ir negyvenamųjų patalpų nuomai fiziniam asmeniui.

Sutarties pavyzdžius MS doc. ir PDF formatu gausite užsiregistravę naujienlaiškiui:

Registruotis naujienlaiškiui

* Būtina užpildyti
 


4.6/5 - (79 votes)