[no_toc]

Asmeniniai finansai daugeliui atrodo nuobodi tema. Juk čia niekas nešneka kaip tapti turtingu, kaip „prasukti” pinigus, norint greitai uždirbti milijonus. Asmeniniai finansai yra nuobodu, nes riekia planuoti išlaidas, vesti išlaidų apskaitą, sukti galvą dėl draudimo ar pensijos. Nepaisant to asmeniniai finansai, mano nuomone, yra svarbiau nei investavimas.

Šioje asmeninių finansų mokymo programoje rasite patarimus kaip planuojami ir valdomi asmeniniai finansai. Asmeninių finansų mokymo programa sudaryta iš kelių pamokų.Asmeniniai finansai

 

1 pamoka. Asmeniniai finansai per 5 minutes

Apie asmeninius finansus, galima šnekėti ilgai ir nuobodžiai arba trumpai ir aiškiai. Šioje pamokoje rasite trumpai ir glaudžiai pateiktas pagrindines asmeninių finansų valdymo taisykles. 

2 pamoka. Gyvenimo tikslai ir pinigai: kaip jei susiję?

Turėtų būti keista, kodėl internetinėje svetainėje apie asmeninius finansus ir investavimą rašau apie gyvenimo tikslus. Investuoti pradėjau 2005 m. Asmeniniu tobulėjimu domiuosi nuo 2010 m. O kaip susiję gyvenimo tikslai ir pinigai supratau tik 2015. Galvoju – reikėjo nuo to ir pradėti. Bet, kad nebuvo kas paprotins. Rūpėjo tik kaip čia greičiau susikrauti turtus – kuo greičiau ir kuo daugiau. Dabar į pinigus žiūriu kitaip – pinigai tai tik priemonė įgyvendinti svajones, suteikti gyvenimui naujų spalvų, būti laisvam ir daryti tai kas patinka, kas mums išties yra svarbu. Šiame straipsnyje pateiksiu keletą patarimų, kaip atrasti savo gyvenimo tikslus ir suvokti kaip pinigai gali padėti tuos tikslus pasiekti

3 pamoka. Asmeninių finansų planavimas

Turto kaupimas yra ilgalaikis procesas. Norėdamas sėkmingai kaupti turtą per ateinančius dešimt, dvidešimt ar net trisdešimt metų privalai turėti aiškią viziją kam tau tų pinigų reikia. Neturint aiškios vizijos, neturint aiškiai suformuluotų finansinių tikslų labai lengva išklysti iš kelio, pamesti taupymo prasmę, ko pasekoje jūsų finansiniai tikslai taip ir liks neįgyvendinti. Pirmoje paskaitoje parodysiu kaip suformuluoti finansinis tikslus, juos prioretizuoti, apskaičiuoti keik pinigų jums reikia šiems finansiniams tikslams pasiekti ir keik laiko tai užtruks.

4 pamoka. Asmeninių finansų valdymas

Šioje paskaitoje sužinosite, kokia jūsų dabartinė finansinė situacija. Kiek turto turite sukaupę, kokios jūsų pajamos, koki įsipareigojimai, kokios išlaidos, koks pinigų srautas. Išmoksite susidaryti asmeninį biudžetą ir gausite gaires kaip laikytis išlaidų plano, įgyvendinant savo finansines svajones.

5 pamoka. Kaip taupyti pinigus, kad taupymas taptų įpročiu?

Šioje paskaitoje sužinosite, kodėl taupymas yra svarbus ir kaip taupyti pinigus. Nereikia taupyti aklai, visur ir viskam. Būtina leisti pinigus svarbiausiems dalykams, kuriantiems daugiausiai džiaugsmo. Taupyti, nereiškia sau neleisti nieko. Taupyti, reiškia gerai žinoti pirkinių prioritetus ir jų laikytis. Tik taip iš kiekvieno euro gausime maksimalią naudą.

6 pamoka. Papildomas darbas / verslo idėjos, kurios veikia Lietuvoje

Kartais problema yra ne taupymo įgūdžiai, o mažos pajamos. Šioje pamokoje pateikiau keletą papildomo darbo ir verslo idėjų, kurios padeda papildomai užsidirbti mano draugams ir pažįstamiems.  Galbūt vieną iš idėjų uždirbs pinigus ir jums?

7 pamoka. Finansinė asmenybė parodo tavo finansinės elgsenos ydas

Dažnai žiniasklaidoje girdi: taupyk, investuok ir tapsi turtingas. Taupyk juodai dienai ir tapsi finansiškai saugus. Visi puola taupyti, nes visi nori būti turtingi, bet pažiūrėjus į rezultatą tampa aišku, kad vieniems tai pavyko kitiems ne. Kodėl? Daugeliui tiesiog nepavyksta to padaryti, dėl vienos paprastos priežasties – tai prieštarauja mūsų pasąmonėje susiformavusiam elgesio modeliui. Visą gyvenimą mus lydinčius finansinės elgsenos modelius mes išmokstame jaunystėje, o klaidas kartojame visą gyvenimą. Šioje paskaitoje sužinokite koks finansinės asmenybės tipas susiformavo jums augant ir kaip kovoti su finansiniais įpročiais, kurie tau trukdo gyventi.

8 pamoka. Kaupiamasis ir investicinis gyvybės draudimas

Gyvybės draudimas yra viena iš populiariausių, labiausiai reklamuojamų ir agresyviausiai pardavinėjamų finansinių produktų. Ar tikrai šis finansinis produktas Jums yra reikalingas? Kiek gyvybės draudimas kainuoja? Koki gyvybės draudimo privalumai ir trūkumai. Atsakymus į šį ir kitus klausimus sužinosite šioje paskaitoje.

9 pamoka. Pensijos kaupimas ir pensijų fondai: nuo ko pradėti?

Gyvename tokiu metu, kai pensijos kaupimas rūpi ne tik senjorams, bet ir vidutinio amžiaus žmonėms. Viskas krypsta link to, kad pajamos senatvėje didžia dalimi priklausys nuo to, kiek sugebėjome sutaupyti ir investuoti. Šioje paskaitoje sužinosite kokiais būdais galima kaupti pinigus pensijai ir kokia yra alternatyva tradiciniam pensijos kaupimui.

10 pamoka. Vaikai ir pinigai

Apklausos rodo, kad vis daugiau jaunuolių susiduria su finansinėmis problemomis vos tik palieka tėvų namus. Ši tema turėtų būti aktuali tėvams, siekiantiems išugdyti finansiškai raštingus vaikus: kada vaikus pradėti mokinti apie pinigus, kokio dydžio kišenpinigius duoti, kaip išmokinti vaikus taupyti ir sumaniai valdyti pinigus.

11 pamoka. Šeimos finansai: pinigai ar meilė – kaip išvengti konflikto dėl pinigų?

Jeigu su savo partneriu nesutariate finansiniais klausimais, esate vieni iš daugelio – tai viena dažniausių porų nesutarimų priežasčių. Tačiau sunerimti vertėtų: mokslininkas Jeffrey Dew nustatė, kad nesutarimai finansiniais klausimais yra geriausias artėjančių skyrybų indikatorius. Šioje pamokoje sužinosite, kaip spręsti nesutarimus finansiniais klausimais, kad jūsų santykiams neiškiltų pavojus?

Trumpai supažindinau su asmeninių finansų pagrindinėmis temomis. Tikiuosi, kad straipsniuose rasite atsakymus į rūpimus klausimus. Prieš pradedant gilintis į asmeninių finansų konkrečias temas, siūlome trumpai susipažinti, kas yra asmeniniai finansai ir kodėl jie svarbūs.