Taigi, dar viena pamoka apie techninę analizę… Ir kada jos baigsis? Sveikiname! Tai yra paskutinioji pamoka apie techninę analizę ir ši tema yra apie tai, kaip prognozuoti valiutos kursą remiantis Elioto bangos teorija.
Elioto bangos: teorija
Elioto bangų teoriją sugalvojo profesorius Ralfas Nelsonas Eliotas (Raplh Nelson Elliott). Visą gyvenimą analizuodamas akcijų kainų statistiką, Eliotas pastebėjo, kad prekyboje rinka vystosi tam tikrais pasikartojančiais ciklais, kuriuos jis pagrindė investuotojų emocijomis, kurios kyla dėl įvairių išorės veiksnių, pavyzdžiui pasaulio naujienų, žiniasklaidos, rinkos nuotaikų ir t.t. Eliotas paaiškino, kad kylančios ir krentančios bangos yra pasikartojančių bendrų psichologinių modelių priežastis. Jis tikėjo, kad jei galėtume tiksliai nustatyti atsikartojančius ciklus, būtų galima nuspėti kainos kilimą arba kritimą.
Štai dėl ko Elioto bangų teorija yra tokia patraukli spekuliantams. Ji suteikia būdą kaip identifikuoti vietas, kuriuose trendas turi didžiausią tikimybę apsisukti. Kitaip tariant, Elioto bangos teorija suteikia galimybę surasti grafiko minimumus ir maksimumus. Dėl Eliotos bangos teorijos populiarumo spekuliuojant akcijomis, šį techninės analizės įrankį buvo pradėta sėkmingai taikyti prekiaujant valiutomis, obligacijomis ir kitais vertybiniais popieriais.
Prieš pradedant nagrinėti Elioto bangų teoriją, pirmiausia turime susipažinti su dar vienu dalyku – Fraktalu.
Fraktalas yra sudėtinis geometrinis darinys, kurio didesni fragmentai sudaryti iš panašių arba identiškų mažesnių fragmentų. Pagrindinė fraktalų bendra savybė yra panašumas į save, t. y. išdidinta maža geometrinės struktūros dalis atrodo identiška didesnei daliai (žr. pav.).
Fraktalai yra natūralus dalykas, dažnai aptinkamas ir gamtoje, pavyzdžiui: kopūstas, brokolis, medžio rievės, saulėgrąža, papartis ir t.t.
Elioto bangos irgi yra fraktalai. Kitaip tariant, Elioto bangos, sudarytos iš dar mažesnių Elioto bangų.
Impulsinės Elioto bangos
Eliotas nustatė, kad rinka juda pagal 5-3 bangų struktūrą. Visą Elioto bangų rinkinį sudaro 5 impulsinės ir 3 koreguojančios bangos. Bangos gali būti ištemptos ir suspaustos (tiek pagal laiką, tiek pagal kainą), tačiau jų forma išlieka pastovi. Bangos 1, 3 ir 5 yra impusinės – jos eina kartu su esamu trendu, tuo tarpu bangos 2 ir 4 yra koreguojančios (priešingos esamam trendui) žr. pav.
Taigi, pažvelkime atidžiau kas atsitiko kiekvienoje bangoje:
- Kaina pradeda kilti dėl spekuliantų, kurie atsižvelgdami į naujienas pradeda galvoti, kad dabartinė valiutos kaina yra pernelyg žema ir turėtų brangti. Dėl šios priežasties jie pradeda pirkti valiutą, o dėl padidėjusios paklausos kaina kyla.
- Antro etapo metu dalis spekuliantų, kurie buvo atidarę savo pozicijas dar ankščiau, netikėtą kainos pakilimą pradėjo vertinti skeptiškai, tikėdamiesi, kad rinka pervertino valiutą, todėl šie spekuliantai uždaro savo pozicijas ir fiksuoja pelną. Parduodant valiutą, jos kaina vėl pradeda kristi.
- Trečioji banga dažniausiai yra ilgiausia ir stipriausia. Valiuta pritraukė masių dėmesį. Vis daugiau investuotojų pradeda galvoti apie kylančią tendenciją ir nori iš to uždirbti. Tai sukelia stiprų valiutos kainos kilimą. Ši banga dažniausiai pramuša pirmosios bangos maksimumą.
- Spekuliantai fiksuoja savo pelnus, nes pradeda galvoti, jog valiuta pervertinta. Ši banga dažnai būna silpna, nes tuo momentu vis dar yra daug bulių perkančių valiutą.
- Penktoji banga atspindi momentą, kuomet prasideda masinė euforija. Visi pradeda apie tai kalbėti, rašyti forumuose, žurnaluose, netgi kalbėti per televiziją. Prasideda bandos instinktas ir visi pradeda isteriškai supirkinėti valiutą. Tai yra momentas, kuomet valiuta tampa pervertinta.
Koreguojančiosios Elioto bangos
Trendo kilimas bangomis 1, 2, 3, 4, ir 5 visuomet krenta 3 koreguojančiomis bangomis “a”, “b” ir “c”.
Visą šį laiką mes nagrinėjome bulišką Elioto bangą, tačiau viskas vyksta panašiai ir meškiškoje Elioto bangoje. Ji turės 5 impulsines bangas esamojo trendo kryptimi (krentančiojo) ir 3 koreguojančiąsias bangas priešinga esamo trendo kryptimi.
Pagal Eliotą iš viso yra 21 koreguojančiųjų ABC bangų figūrų, kurios yra dėliojamos nuo paprastų iki sudėtingų. Tačiau visos tos 21 figūros yra sukurtos ant 3 pamatinių figūrų, kurias mes nagrinėsime šiandien. Tos figūros yra:
- Netaisyklingoji, arba „zig zagų“
- Plokščioji (fletinė)
- Trikampės
Netaisyklingosios koreguojančiosios Elioto bangos
Šio tipo koreguojančiosios bangos yra labai stačios kainos atžvilgiu. Banga “b” dažniausiai būna pati trumpiausia savo ilgiu lyginant su “a” ir “c” bangomis. Kaip ir visos bangos, šios koreguojančiosios bangos gali susidaryti iš dar mažesnių Elioto bangų.
Plokščiosios koreguojančiosios Elioto bangos
Plokščiosios koreguojančios bangos yra tokios bangos, kurios yra sudarytos tarsi flete. Šio tipo bangos, dažnai būna lygios savo ilgiu. “B” banga pabaigia „a“ bangos kritimą, tarsi atšokdama nuo palaikymo linijos, o “c” užbaigia “b” bangos kilimą.
Trikampės koreguojančiosios bangos
Trikampės koreguojančios bangos yra tokios bangos, apie kurias jau esame kalbėję praeitoje paskaitoje apie klasikines figūras. Šio tipo bangos susidaro jau ne iš 3 koreguojančiųjų bangų “a”, “b” ir “c”, bet iš 5 – “a”, “b”, “c”, “d” ir “e”. Iš šių bangų sudaryti trikampiai gali būti simetriniai, kylantys ar krentantys. Kadangi tai yra klasikinė figūra, apie kurią jau esame kalbėję, taigi jos principus jau tikriausiai mokate atmintinai!
Prekyba naudojant Elioto bangas
Kaip ir minėjome ankščiau, Elioto bangoms yra būdingas fraktalas. Impulsinės bangos 1, 2 ir 3 yra sudarytos iš mažesnių impulsinių bangų 1, 2, 3, 4 ir 4. Tuo tarpu bangos 2 ir 4 – iš mažesnių “a”, “b” ir “c” bangų. Esant koreguojančiomis bangoms “a” ir “c” bangos susidaro iš mažesnių impulsinių 1, 2, 3, 4 ir 5 bangų, o banga “b” – iš koreguojančiųjų “a”, “b” ir “c”. Štai kaip tai atrodo:
Šis ciklas yra amžinas. Jis nuolat kartojasi visuose laiko perioduose. Elioto bangos gali būti susiskirstytos pagal trukmę:
- Didysis ciklas (nuo kelėto dešimtmečių iki šimtmečių)
- Super ciklas (40-70 metų)
- Ciklas (nuo metų iki keleto metų)
- Pirmaeilis (nuo kelerių mėnesių iki kelerių metų)
- Pereinamasis (nuo kelerių savaičių iki kelerių mėnesių)
- Antraeilis (savaitės)
- Minutinis (dienos)
- Menuetas (valandos)
- Sub-menuetas (minutės)
Taigi, didžiojo ciklo Elioto bangos yra sudarytos iš mažesnių super ciklo bangų, kurios yra sudarytos iš ciklo bangų, o šios iš pirmaeilių bangų, kurios yra sudarytos iš pereinamųjų bangų ir t.t. Tačiau realybėje, Elioto bangos nėra tokios gražios ir taisyklingos kaip mes rodėme paveikslėliuose. Kartais gali būti sunku suprasti, kur yra kokia banga, tačiau kuo ilgiau stebėsite grafiką, tuo aiškiau bus.
Kaip ir jau pastebėjote, prekiavimui naudojantis Elioto bangų analize būtinas tinkamas bangų nustatymas, kad būtų galima sėkmingai atidaryti pozicijas. Yra 3 šventos pagrindinės šios bangų analizės taisyklės, kurias BŪTINAI turi atitikti jūsų stebimos bangos:
- 3 Banga NEGALI būti trumpiausia impulsinė banga
- 2 banga NEGALI nusileisti žemiau, nei pirmosios bangos minimumas
- 4 banga NEGALI nusileisti iki pirmosios bangos lygio – t.y. to lygio kurį sudaro atstumas nuo 1 bangos pradžios iki pabaigos.
Taip pat yra keletas patarimų, kurie jums padės teisingai nustatyti bangas. Priešingai nei 3 šventosios taisyklės, šios gali būti sulaužytos:
- Kartais 5 banga gali nepakilti aukščiau 3 bangos pabaigos
- 3 banga dažniausiai būna pati ilgiausia ir stačiausia
- 2 ir 4 bangos dažnai atšoka nuo Fibonacci lygių
Sakykim, jūs pradedate skaičiuoti bangas. Žiūrėdami į grafiką pastebėjote, kad kaina nukrito žemyn, o po jos prasidėjo naujas kainos kilimas, tačiau po kiek laiko pastebėjote, kad kaina vėl pradėjo kristi žemyn. Naudodamiesi tuo, ką išmokote šioje pamokoje, galite įvardinti pirmąjį kilimą aukštyn (1 banga), o po jos sekančią krentančią (2 banga).
Kaip galėtume nustatyti, ar tai iš tikrųjų yra Elioto bangos ir jei taip, tai kada įeiti į rinką? Pritaikydami tai, ko išmokome, pastebime 2 taisykles, kurias galime pritaikyti esamoje situacijoje:
- 2 banga NIEKADA negali nusileisti žemiau nei 1 bangos minimumas
- 2 ir 4 dažnai atšoka nuo Fibonacci lygių
Taigi, naudodamiesi savo žiniomis, jūs nusprendėte panaudoti Fibonacci, kad pažvelgtumėte, kada yra galimas atšokimas. Pritaikę Fibonacci, pastebėjote, kad kaina yra priartėjus prie 61.8% lygio, tai yra pakankamai stiprus signalas, kad trendas apsisuks. Taip pat, norėdami dar labiau patvirtinti šį lygį, grafiko praeityje ieškokite atsikartojančių stiprių palaikymo/pasipriešinimo lygių. Trumpai tariant, pritaikykite tai ką išmokote paskaitoje apie Fibonacci. Galiausiai nusprendėte atidaryti pirkimo poziciją.
Kadangi jūs jau esate daug žinantis spekuliantas, jūs taip pat nustatote stop loss, kad neprarastumėte savo pinigų, jei viskas vyks ne taip, kaip tikitės. Kadangi yra taisyklė, kad 2 banga negali nusileisti žemiau 1 bangos minimumo, todėl būtent tą ribą ir pasirinkote kaip savo stop loss lygį. Šauniai sugalvojote!
Jūsų Elioto bangų analizė atsipirko su milžinišku kainos kilimu! Kadangi žinote, kad tai yra tik trečioji banga, jūs laikėte pirkimo poziciją, kol pastebėjote 5-tosios bangos piką – puikiai pasipelnėte! Dabar jūs galėsite nuvykti pusryčių į Paryžių, papietauti Italijoje ir suvalgyti vakarienę Madagaskaro saloje, kaip visada svajojote!
Dabar pažvelkime į kitokį scenarijų, su tokia pačia didele galimybe užsidirbti.
Krentančiame trende pastebėjote “meškiškas” Elioto bangas. Tai reiškia, kad bus 5 impulsinės bangos, kurios eis kartu su trendu. Žinodami, kad po impulsinių bangų prasideda koreguojančiosios bangos, jūs atkreipėte dėmesį į koreguojančiąsias bangas “a”, “b” ir “c”. Pamatėte, kad yra plokščiosios koreguojančiosios bangos figūra. Žinodami, kad pasibaigus bangai “c”, prasidės 1 banga, jūs nusprendėte atidaryti pardavimo poziciją ir panaudoti stop loss ties 4 bangos pabaiga, apsisaugodami nuo galimo klaidingo sprendimo.
Pabaigai
Sveikiname! Pagaliau Jūs pabaigėte paskaitų ciklą apie techninę analizę. Dabar jūs esate kaip Rembo, tik vietoj blogiukų medžioklės, jūs nusitaikėte į Forex uždarbį. Dabar jūsų ginklų arsenalas pakankamas, kad sėkmingai nustatytumėte, koks bus trendas, kada jis prasidės ar kada baigsis, pritaikant viską ką išmokote. Taigi dabar trumpai prisiminkime keletą dalykų apie Elioto bangas:
- Elioto bangos yra sudarytos iš fraktalų. Kiekviena banga susideda iš mažesnių bangų, kurių struktūra yra vienoda
- Tiek kylančiame, tiek krentančiame trende elioto bangos yra sudarytos iš 5 impulsinių (1,2,3,4,5) ir 3 koreguojančiųjų bangų (a,b,c)
- 3 banga dažniausiai būna pati ilgiausia, tačiau retesniais atvejais tai gali būti ir 5 banga
- Koreguojančiosios bangos turi 3 pagrindines figūras: netaisyklingoji, plokščioji ir trikampių
- 3 Banga NEGALI būti trumpiausia impulsinė banga
- 2 banga NEGALI nusileisti žemiau, nei pirmosios bangos minimumas
- 4 banga NEGALI nusileisti iki pirmosios bangos lygio – t.y. to lygio kurį sudaro atstumas nuo 1 bangos pradžios iki pabaigos.
- Kartais 5 banga gali nepakilti aukščiau 3 bangos pabaigos
- 3 banga dažniausiai būna pati ilgiausia ir stačiausia
- 2 ir 4 bangos dažnai atšoka nuo Fibonacci lygių.
15. pamoka. Forex fundamentali analizė
Nelikite abejingas: įvertinkite straipsnį – pasidalinkite su draugais…
Straipsnį parengė: Justinas J. ir Simonas Adomavičius
Leave A Comment