Viena įdomesnių metinių studijų, kurias nuolat seku yra DALBAR investuotojų elgsenos studija. Šioje studijoje aprašome kiek investuotojams kainuoja, jų klaidos. Šįkart, skaitydamas 2022 metų apžvalgą, šiek tiek sutrikau. Nes gi pasirodo, kad investuotojai nėra jau toki nevykę kaip man seniau atrodė. Išaiškėjo, kad investuotojai turi gan neblogą nuojautą, kur ir kada riekia investuoti ir kada reikia „ištraukti“ pinigus.

DALBAR analizuoja ar fondo valdomų lėšų kiekis padidėja prieš padidėjant fondo vieneto kainai (investuotojas uždirba pelną) arba sumažėja fonde esančių lėšų, prieš fondo vieneto kainai krentant (investuotojas išvengia nuostolio). Jeigu investuotojas laiku įeina į rinką uždirbdamas pinigus ir laiku iš rinkos išeina išvengdamas nuostolio, vadinasi investuotojai gali teisingai nuspėti rinkos krypti.

Būtent taip ir yra..

Investuotojai gan neblogai nuspėja į kuriuos fondus ir kada reikia investuoti..

A graph of a bar chart

Description automatically generated with medium confidence

Procentai parodo, kokia dalis finansinių sprendimų buvo teisingi – t.y. padėjo uždirbti pelną arba išvengti nuostolio. Kaip matote iš pateiktos grafiko 13 iš 20 metų investuotojai sėkmingai numatė, kada investuoti į fondus ir kada fondo vienetus parduoti – t.y. 50 proc. ir daugiau finansinių sprendimų, kada pirkti arba parduoti fondo vienetus buvo teisingi.

Belieka pasveikinti visus market timerius su tokiais pasiekimais ir..

Ir pareikšti užuojautą, nes toks jų talentas ir sunkus darbas jokios naudos neatnešė. Priežastis paprasta, kai rinkos kryptis numatoma teisingai yra investuojama gerokai mažiau, nei tuomet, kai prognozuojama netiksliai. Rezultate, kelių mėnesių gerų sprendimų sąlygotas pelnas išgaruoja su vienu netiksliu sprendimu.

Kitaip tariant, Vakarų fronte nieko naujo… Bandantys nuspėti rinką visiems ir toliau garsiai giriasi apie savo talentą, kai jiems sekasi. O apie tai, kad „užlipo ant grėblio“ galima sužinoti tik pamačius guzą ant ekstrasenso kaktos.

Kiti gi nespėlioja. Nėra jiems kuo girtis, bet ir galvos neskauda..

Sėkmės investuojant

Justinas

5/5 - (12 votes)