Daugelis neįsivaizduoja gyvenimo be automobilio. Ir nėra tame nieko blogo, blogai yra tai, kiek žmonės yra pasiryžę mokėti už automobilį. Daugeliui automobilis yra daugiau nei tik transporto priemonė. Automobilis tapo saviraiškos priemonė ir įvaizdžio dalis – kaip kitaip tautai parodysi, kad „prilaikai“ eurų ir į „bomžų“ socialinį sluoksnį nepretenduoji. Girtis juk negražų – o va nusipirkai automobilį ir niekam nieko nebereikia įrodinėti – „ratai“ kalba patys už save.

Žmonės dažnai automobilį perka „ne pagal savo kišenę“, tad nusprendžiau parašyti kokią pinigų sumą rekomenduotina skirti automobilio įsigijimui.Automobilio pirkimas. Kiek verta mokėti?

Automobilio pirkimas: kiek gali sau leisti?

Bendra asmeninių finansų taisyklė teigia, kad automobilio pirkimas neturi kainuoti brangiau nei trys mėnesiniai atlyginimai. Jei uždirbate 1000 €, tai ieškokit automobilio už 3000 €. Jeigu gyvenate šeimoje ir abu uždirbate po 1000 €, tai ieškokite automobilio už 6000 €, arba išsigykite du automobilius mokėdami po 3000 € už kiekvieną.

Kai kurie kritikuoja šį požiūrį sakydami, kad automobilis turi kainuoti iki 2 mėnesinių atlyginimų, jeigu siekiate gyventi ypatingai taupiai. Kiti teigia, kad ypatingai automobilius mėgstantys žmonės jo įsigijimui gali skirti net 6 mėn. atlyginimus. Tačiau brangesnio automobilio pirkimas, nebūtų protingas finansinis sprendimas. Tai būtų per didelė finansinė našta jums arba jūsų šeimai.

Kuo brangesnis automobilis, tuo daugiau pinigų prarandi

Brangaus automobilio pirkimas nėra rekomenduotinas, kadangi automobilis kiekvieną mėnesį nuvertėja apie 1 proc. Kitaip tariant, 3000 € vertės automobilis, kiekvieną mėnesį nuvertėja po 30 €, t.y. po metų jis bus vertas 2 640 €. Ne taip jau daug, kad būtų gaila, tačiau jei automobilis kainuoja brangiau?

Automobilio pirkimo kaina Metinis nuvertėjimas
6 000 € 720 €
10 000 € 1 200 €
20 000 € 2 400 €

Jeigu jūsų atlyginimas yra 1000 €, o perkate naują automobilį už 20 000 €, tuomet 20 % pajamų tenka automobilio amortizacijai (nuvertėjimui) padengti. Kitaip tariant, jeigu automobilį perkate ne pagal savo kišenę pinigus „suvalgo“ infliacija. Apie automobilio nuvertėjimą niekas negalvojo tol, kol neateina laikas pirkti naujo automobilio.

Automobilio pirkimas: didžiausia klaida

Parduodate seną transporto priemonę už centus ir paaiškėja, kad naujo automobilio pirkimui trūksta pinigų. Automobilio norisi ne prastesnio nei buvo prieš tai. Ką daryt? Taupyt nesinori ir netgi nėra kada – automobilio reikia čia ir dabar. Esate priversti skolintis iš banko arba pirkti automobilį išsimokėtinai.

Skolintis automobilio pirkimui yra viena didžiausių kvailysčių, kurias galima padaryti. Mokėti palūkanas už daiktą, kuris nuvertėja yra visiškas absurdas. Prie viso to dar reikia grąžinti ir pačią paskolą. Grąžinai paskolą ir paaiškėja, kad laikas vėl reikia pirkti naują automobilį, nes per tą laiką turimas jau gerokai apsitrynė. Taip skolas  ir „atmušinėji“ visą gyvenimą, užuot nusipirkęs paprastesnę transporto priemonę iš turimų santaupų. Su paskola įsigyti automobilį nėra sudėtinga, sudėtinga – išlipti iš skolų.

Palyginkime du atvejus – Petras ir Jonas turi po 1000 € santaupų. Abu jei nori įsigyti automobilį, kurio vertė 5000 €. Petro ir Jono mėnesio išlaidos prieš perkant automobilį buvo 800 € (200 € santaupų). Petras automobilį įsigijo lizingu ir gražiu automobiliu gali džiaugtis iškarto. Jonas nusprendė įsigyti kuklesnį automobilį, kad vėliau galėtų įsigyti prabangesnį. Kaip atrodys Jono ir Petro turto vertė po 3 metų?

  Petras Jonas Pastabos
Automobiliokaina 3000 € 1000 €  
Santaupos per mėn. 80 € 200 €  
Lizingo įmoka 120 € 0 € Palūkanų norma – 5 %
Paskolos sudarymo
mokestis
87 € 0 € Vienkartinis mokestis
Santaupos po paskolos
grąžinimo
2793 € 7200 € Petras: (200€x36 mėn.) –
(36mėn. x120€+87 €)=2793 €
Automobilio vertė
po 3 metų
2089 € 696 € 1 % nuvertėjimas per mėn.
Pardavęs automobilį,
naujam gali skirti
4882 € 7896 € Petras: 2089 € +2793 €
Jonas: 696 € + 7200 €

Kaip matote iš pateikto pavyzdžio, Jono turto vertė po 3 metų bus 3014 € didesnė nei Petro. Pakankamai ženklus skirtumas, kad būtų verta pirkti kuklesnį automobilį ir taupyti gražesniam, užuot automobilį pirkus išsimokėtinai.

Kiek pinigų automobiliui negaili turtingieji?

Mokslininkas T. J. Stenley ištyręs kelių šimtų milijonierių ir milijardierių įpročius pastebėjo, kad milijonieriai savo automobiliui pirkimui skiria vos 3.1 %. Savo metinių pajamų. Kitaip tariant jie automobiliui uždirba per pusantros savaitės. Didelė dalis turtingų žmonių perka naudotus automobilius, kadangi naujo automobilio vertė vos išvažiavus iš automobilio salono paranda 10-20 %. vertės. Populiariausias automobilio markė tarp milijonierių nėra „Ferrari“ ar „Mercedes-Benz“, turtingieji mieliau renkasi „Toyota“.

T. J. Stenley nustatė, kad net 86 % prabangių automobilių vairuotojai nėra milijonieriai (jų investicijos nesiekia 1 mln. JAV dolerių). Daugelis prabangių automobilių savininkų tiesiog nori atrodyti turtingi, nors taip iš tikrųjų nėra. Zac Bissonnette savo knygoje „Kaip tapti turtingu, gudriu ir atrodyti geriau už savo tėvus“ padarė panašia išvadą:

 „Daugelis prabangiu automobilių vairuotojų nėra turtingi, o daugelis turtingų nevairuoja prabangių automobilių“

Ar automobilis padarys tave laimingesnį?

Trumpas atsakymas būtų: dažniau – NE, nei – TAIP. Naujas automobilis gali jus džiuginti mėnesį, du, tačiau vėliau prie jo priprasite kaip ir prie bet kurio kito daikto. Automobilis taps eiline susisiekimo priemone nuvykti iš taško „A“ į tašką „B“. Juk važiuodami į darbą, jūs negalvojate „kaip smagu vairuoti automobilį“, jums dažniau rūpi kaip nepatekti į kamštį ir nepavėluoti į darbą.

Automobilis gali suteikti džiaugsmo, kuris trunka ilgiau nei kelis mėnesius tuo atveju, jeigu jį naudojate ne kaip transporto priemonę, bet kaip malonumą teikiantį žaisliuką.

Pvz., jausitės laimingesni, nusprendę pasivažinėti turimu kabrioletu tiesiog dėl malonumo: pasigrožėti miesto / gamtos vaizdas, pajausti šiltą vasaros vėją, variklio galią ir t.t. Toks pasivažinėjimas yra maloni patirtis, kurianti džiaugsmą / laimę, kadangi jūsų tikslas yra ne nuvykti į tašką „B“, o džiaugtis pačiu važiavimu.

Tokiu atveju automobilis nėra vienkartinis pirkinys suteikiantis trumpalaikį džiaugsmą, automobilis tampa viena iš priemonių, galinčia nuolat džiuginti.

Pabaigai

Pats vairuoju naudotą Toyota corolla, kurios vertė siekia du mėnesinius šeimos atlyginimus. Galėčiau sau leisti įsigyti ir prabangesnį automobilį, tačiau nesu didelis technikos mėgėjas, pasivažinėjimas automobiliu man džiaugsmo tikrai nesuteiks, o gyvenimo tikslai su brangiu automobiliu nėra susiję. Mano finansinis tikslas užtikrinti, kad pajamos iš investicijų būtų didesnės nei šeimos išlaidos. Kuo mažiau automobilis nuvertėja, tuo daugiau pinigų man lieka investavimui…

Nesakau, kad mano pavyzdys yra teisingas. Kiekvieno finansiniai tikslai ir pomėgiai skiriasi. Vieniems automobilis kainuos 3 mėnesinius atlyginimus, autofanai galbūt skirs dvigubai daugiau, tačiau automobilio įsigijimui skirti daugiau (> 6 mėn. atlyginimai) nėra protinga žvelgiant iš asmeninių finansų pusės. Taip nedaro milijonieriai, nedarykite ir jūs.

 PS. Pasidalinkite kiek mėnesinių atlyginimų kainavo Jūsų paskutinis automobilis? Ar gailitės/ džiaugėtės mokėję tokią kainą?

[signinlocker id=”14501″] [dkpdf-button] [/signinlocker]
4/5 - (57 votes)