II pakopos pensijų fondai: kuris geriausas?

Seminaro „Kaip geriausia įdarbinti pinigus“ metu sulaukiau klausimo: „ar išties INVL Asset Management pensijų fondai geriausi?“ Pagal II pakopos pensijų fondų investicinės grąžos rodiklius INVL yra viena lyderiaujančių Lietuvos kompanijų (žr. pav.), bet ar tai reiškia, kad INVL fondai geriausi? Juk dažnai  „ne viskas auksas, kas auksu žiba“, tad nusprendžiau įsitikinti, ar tai nėra dar vienas mitas?

Prieš pradedant gilintis svarbu pažymėti, kad straipsnyje pateikiu savo asmeninę nuomonę, kuri nėra rekomedacija pirkti ar parduoti II pakopos pensijų fondus bei keisti II pakopos pensijų fondo valdytoją. 

Antros II pakopos pensijų fondai: kuris geriausias?

II pakopos pensijų fondai: investicinė grąža – tik aisbergo viršūnė

Pensijų fondai – tai pinigų valdymo paslauga, o paslaugas mes esame linkę vertinti pagal galutinį rezultatą: kaip ar gerai nuplautas automobilis, ar veikia suremontuotas kompiuteris, ar graži šukuosena ir t.t. Tačiau toks vertinimas ne visuomet yra tinkamas – dalis paslaugų turi būti vertinama pagal sukuriamą pridėtinę vertę, o ne pagal rezultatą. Pavyzdžiui, patempta kojos čiurna sugyja per tris savaites. Norint greičiau pasveikti galima mokėti pinigus už reabilitacijos paslaugą. Reabilitologas čiurną masažuoja, lanksto, šaldo, šildo, kad klientas greičiau pasveiktų. Jeigu reabilitacija nepadės čiurnai išgyti greičiau nei per tris savaites – bus akivaizdu, kad reabilitologas nesukūrė jokios pridėtinės vertės, nes čiurna savaime per tokį laiką būtų sugijusi. Rezultate, klientas sumoka už reabilitacijos paslaugą, kurios negauna. Gali būti net ir taip, kad reabilitacijos procedūros bus žalingos – čiurnos trauma sugis per 4 ar net 5 savaites. Tokiu atveju klientas bus ypatingai nepatenkintas, kadangi mokėjo atlygį reabilitologui, o pastarasis jam tik kenkė.  

Lygiai taip pat turėtų būti vertinamas ir pensijų fondų efektyvumas, t.y. jeigu visos akcijos (lyginamasis indeksas) per metus pabrango 10 %, o pensijų fondas uždirbo tiek pat, akivaizdu, kad fondo valdytojas  nesukūrė jokios pridėtinės vertės. Jeigu pensijų fondas uždirbtų vos 8%, tuomet gautųsi, kad fondo valdytojui atlyginimą mokėjote už tai, kad pastarasis švaistytų jūsų pinigus. Niekada nevertinkite pensijų fondų rezultatų pagal uždirbtą pelną. Pelnas neparodo, kaip efektyviai dirbo fondo valdytojas. Fondo valdytojo sukuriamą vertę pamatyti galima palyginus fondo rezultatus su lyginamuoju indeksu. Jeigu fondo valdytojas po mokesčių sugebėjo aplenkti lyginamąjį indeksą – jis sukūrė pridėtinę vertę investuotojams. Jeigu fondo valdytojas uždirbo mažiau už lyginamąjį indeksą – jo investiciniai sprendimai buvo žalingi investuotojams, nepaisant to – jis iš investuotojų dar  paėmė atlygį už šią žalingą paslaugą.

Šiek tiek teorijos:

Indeksas – tai iš vertybinių popierių sudarytas portfelis, atspindintis visą vertybinių popierių rinką. Pavyzdžiui, Lietuvos įmonių akcijų rinkos vertės svyravimus atspindi Vilniaus akcijų biržos indeksas OMX Vilnius. OMX Vilnius – tai iš Lietuvos įmonių akcijų sudarytas portfelis. Jeigu daugelis Lietuvos įmonių akcijų brangsta, OMX Vilnius indekso vertė atitinkamai didėja. Jeigu daugelis Lietuvos įmonių akcijų pinga, OMX Vilnius indekso vertė atitinkamai mažėja. Kitaip tariant, indeksas atspindi bendras nuotaikas biržoje.

Lyginamasis indeksas – vertybinių popierių indeksas, su kuriuo lyginami investicinio fondo rezultatai. Palyginęs investicinio fondo ir lyginamojo indekso rezultatus, investuotojas gali susidaryti nuomonę, kaip efektyviai dirba investicinio fondo valdytojas. Norint palyginti investicijų pelningumą, būtina naudoti teisingą lyginamąjį indeksą. Pavyzdžiui, investicinio fondo, kuris investuoja tik į Lietuvos įmonių akcijas, rezultatus tikslinga lyginti su OMX Vilnius indeksu, bet ne su OMX Baltic indeksu.

II pakopos pensijų fondai: valdytojų sukuriama pridėtinė vertė

Tad kaip sekėsi II pakopos fondų valdytojams aplenkti lyginamąjį indeksą? Kurie fondų valdytojai pademonstravo talentą ir sukūrė pridėtinę vertę senatvės santaupas jiems patikėjusiems investuotojams? Kuriems iš jų buvo verta mokėti atlygį už pinigų valdymą?

Daug negalvodamas imu tuos II pakopos pensijų fondų duomenis, kuriuos skelbia Lietuvos bankas (atsisiųsti duomenis galite čia). LB skelbia II pakopos pensijų fondų valdytojų ir lyginamųjų indeksų grąžą 3 metų (2016 m, 2017 m. 2018 m.) ir 5 metų (2014-2018 m.) laikotarpiais.

  • Paskutinių 5 metų laikotarpiu lyginamąjį indeksą sugebėjo aplenkti:
    • „Aviva Europensija“
    • „Swedbank Pensija 1“
    • „INVL STABILO II 58+“
    • „Aviva Europensija plius“
    • „Aviva Europensija ekstra“II pakopos pensijų fondai: 5 metų laikotarpio palyginimas

Net 5 iš 19 II pakopos pensijų fondų per paskutinius 5 metus pademonstravo talentą aplenkti lyginamąjį indeksą. Ir visa tai – po mokesčių fondo valdytojui. Sakau „Net“, nes tai išties neblogas rezultatas. Vadinasi žmonės minėtais fondo valdytojais ne veltui pasitikėjo, o fondų valdytojai pademonstravo pasitikėjimo vertus rezultatus.

Tai, kad vos 5 iš 19 pensijų fondų sukūrė pridėtinę vertą investuotojams, kelia nerimą. Juk galėjo būti ir taip, kad pastariesiems penkiems paprasčiausiai pasisekė. Juk galėjo būti ir taip, kad fondų valdytojai atspėjo rinkos kryptį pirmais 2014 ir 2015 metais, o 2016-2018 metais jokios vertės nesukūrė. Juk jeigu pensijų fondų valdytojas yra talentingas, jis lyginamąjį indeksą turėtų lenkti įvairiais periodais. Deja, 2016-2018 metais fondų valdytojų talentas kažkur išgaravo.

  • Paskutinių 3 metų laikotarpiu lyginamąjį indeksą sugebėjo aplenkti vos 2 fondai iš 19:
    • „Swedbank Pensija 1“
    • „INVL EXTREMO II 16+“II pakopos pensijų fondai: 3 metų laikotarpio palyginimas

Vienintelio „„Swedbank Pensija 1“ valdytojas sugebėjo pademonstruoti talentą aplenkti lyginamąjį indeksą ir 3 m., ir 5 m. laikotarpiais. Kitaip tariant, visi, išskyrus vieną, II pakopos pensijų fondų valdytojai nesukūrė jokios pridėtinės vertės investuotojams ir dar už tai gavo atlyginimą.  Pasirinkti talentingą fondo valdytoją yra beveik tas pats, kas žaisti kazino (žr. pav.). Tokie Lietuvos fondų valdytojų rodikliai manęs nestebina, mat fondų valdytojų prasti rezultatai yra užprogramuoti (daugiau apie tai knygoje Strategija, nuo kurios visi turėtų pradėti ir prie kurios 91 % turėtų likti).Koki šansai pasirinkti geriausią II pakopos pensijų fondo valdytoją

II pakopos pensijų fondai: pabaigai

Iš šios trumpos analizės galima padaryti dvi išvadas:

  1. Pasirinkti talentingą fondo valdytoją, kuris po mokesčių sukurtų pridėtinę vertę, yra paprasčiausiai sėkmės reikalas. Didžiausius gebėjimus efektyviai valdyti pinigus rodo „Swedbank Pensija 1“ fondo valdytojas. Fondo valdytojus pagal jų gebėjimą 3 ir 5 metų laikotarpiu aplenkti lyginamąjį indeksą skirtingose kategorijose galite matyti žemiau pateiktoje lentelėje (žr. aritmetinis vidurkis 3 ir 5 metų laikotarpiais).oks II pakopos pensijų fondas yra geriausias - 3 ir 5 metų laikotarpio aritmetinis vidurkis

 

  1. Atsakyti į seminaro „Kaip geriausia įdarbinti pinigus“ metu klausytojos pateiktą klausimą „ar išties INVL Asset Management pensijų fondai geriausi?“ nėra sudėtinga .INVL pensijų fondų valdytojų talentas nėra išskirtinis, jie lygiai taip pat kaip ir daugelis kitų po valdymo ir administravimo mokesčių nesukuria pridėtinės vertės investuotojams. Jeigu rinktis mažiausią blogį, tai INVL fondus vertinčiau kaip vienus geresnių, tačiau įvardinti INVL II pakopos pensijų fondų kaip geriausių tikrai nedrįsčiau..

Galiausiai lyginamasis indeksas – tai tik vienas II pakopos pensijų fondų vertinimo rodiklių. Investuotojams ne ką mažiau turėtų rūpėti kiek fondas uždirba palyginus su prisiimama rizika. Juk gali būti ir taip, kad reabilitacijos metu čiurnos traumos simptomai išgis per 1 savaitę, tačiau Jūsų tai netenkintų, jeigu traumos atsinaujinimo tikimybė būtų 99 proc. Bet apie tai plačiau kitame straipsnyje..

Norinčius sužinoti ar apskritai verta investuoti į II pakopos pensijų fondus, ar tikslingiau rinktis kitas investavimo formas, kviečiu į  seminarą Kaip geriausia įdarbintio pinigus?, kuris 2019-04-09 vyks Kaune ir 2019-04-11 – Vilniuje. Pirmiems užsiregistravusiems, taikoma 34 % nuolaida. Dalyvių skaičius ribojamas iki 30-ties.

4.7/5 - (22 votes)