[no_toc]

Mokymo programa: Investavimas į akcijas

Investavimas į akcijas: nuo A iki ZMokymo programa „Investavimas į akcijas” skirta tiems, kurie nori savarankiškai investuoti į akcijas, nori išmokti nustatyti akcijų tikrąją vertę, apskaičiuoti efektyvumo vertinimo kriterijus ir įmonių akcijas lyginti tarpusavyje. Tad jeigu norite tapti investavimo į akcijas ekspertu, nieko nelaukdami pradėkite gilintis į akcijų subtilybes nuo pirmosios iki paskutinės paskaitos. Pažymėtina, kad paskaitos išdėstytos sudėtingumo tvarka – nuo lengviausios iki sudėtingiausios, tad šokinėti „peršokti“ paskaitų nerekomenduojame.

1 paskaita. Akcijų birža pradedantiesiems: nuo ko pradėti?

Tiems kurie neskaitė „Investavimas į akcijas pradžiamokslis” straipsnio, rekomenduotume pradėti gilintis apie akcijas čia. Šiame straipsnyje paaiškinsime kas yra akcijos, kodėl jos brangsta, kas veikia akcijų kainą, kuro skiriasi akcijų kaina ir vertė, kokios yra akcijų rūšys bei kaip suformuoti pavedimą akcijoms pirkti.

2. paskaita. Akcijų rizika ir pelningumas

Investavimas į akcijas daugelį investuotojų masina dėl solidaus pelno, tačiau pelnas neateina be rizikos. Investuojant į akcijas yra rizikinga: kompanija gali klastoti finansines ataskaitas, ji gali bankrutuoti, akcijos kaina gali stipriai ir staigiai sumažėti, arba akcijos gali būti visiškai nelikvidžios. Ir nors pradedantiesiems investuotojams dažnai tai atrodo nuobodi tema, tačiau paprastai už netinkamai valdomą riziką investuotojai brangiai sumoka.

3 paskaita. Akcijų privalumai ir trūkumai lyginant su kitomis investicijomis

Šioje paskaitoje analizuojama akcijų ir kitų investicijų panašumai ir skirtumai, privalumai ir trūkumai. Kaip alternatyva investicijoms į akcijas pateikiami investiciniai fondai, obligacijos, nekilnojamasis turtas ir indėliai. Tad prieš investuodami į akcijas pasidomėkite, ar tikrai nėra jums tinkamesnės alternatyvos už akcijas.

4 paskaita. Investavimo į akcijas būdai: spekuliantai ir investuotojai

Investavimas į akcijas gali vykti dviem būdais – spekuliuojant arba investuojant ilgam. Investuotojais vadinami tie, kurie perka akcijas kaip investiciją į verslą ir investuoja ilgam – t.y. ne trumpiau nei metams. Spekuliantais vadinami dienos prekeiviai, kurie nuolat seka naujienas ir atitinkamai siekia pirkti ar parduoti akcijas norėdami pasipelnyti iš trumpalaikių akcijų vertės svyravimų. Šį straipsnį perskaitę suvoksite, kuris kelias (spekulianto ar investuotojo) jums yra priimtinesnis.

5 paskaita. Akcijos – tai investavimas į verslą

Investavimas į akcijas, yra tas pats kaip dalies verslo pirkimas, dėl šios priežasties būtina suprasti finansinius procesus vykstančius kompanijos viduje. Šioje paskaitoje ypatingas dėmesys skiriamas paaiškinti kaip pinigai juda kompanijos viduje, kaip kompanijos pritraukia kapitalą, kaip uždirba ir paskirsto pelną ir kaip visa tai įtakoja akcijų kainą.

6 paskaita. Įmonės akcijos: kur ieškoti informacijos

Norėdami nustatyti ko iš tiesų vertos akcijos, privalote surinkti kuo daugiau informacijos apie įmonę. Šioje paskaitoje aptariama kur galite rasti vertingos informacijos apie kompaniją, jos valdymą ir finansinę situaciją.

7 paskaita. Įmonės akcijų fundamentali analizė: įvadas

Birža yra kaip graži moteris – be galo žavinga, be galo sudėtinga, nuolatos besikeičianti ir paslaptinga (Mr. Johnson). Jeigu siekiate šią „moterį“ pažinti, suprasti, valdyti ir išmokti su ja elgtis turite perprasti, kas yra akcijų fundamentali analizė. Kuo geriau atliksite fundamentalią analizę, tuo tiksliau galėsite nustatyti kompanijos tikrąją vertą ir mažiau rizikuosite investuodami.

8 paskaita. Įmonių finansinės ataskaitos

Šioje paskaitoje susipažinsite su pagrindinėmis įmonių finansinėmis ataskaitomis, suprasite kuo kiekviena iš ataskaitų yra ypatinga ir kodėl investuodami į akcijas privalote atidžiai išanalizuoti kiekvieną iš jų.

9 paskaita. Įmonės akcijų vertinimas: santykinių rodiklių lyginamoji analizė

Šioje paskaitoje paaiškinsime kaip apskaičiuoti populiariausius akcijų pigumo ir pelningumo rodiklius. Žinodami akcijų vertinimo rodiklius galėsite įvairias akcijas lyginti tarpusavyje  ir greitai aptikti didžiausią investicinę grąžą žadančias akcijas.

10 paskaita. Įmonės konkurencingumas ir konkurencingumo veiksniai

Geriausias verslas yra tas, kuris neturi konkurentų. Kuo mažiau kompanija turi konkurentų, tuo ji lengviau gali didinti savo produkcijos kainą ir tuo didesnį pelną uždirbti investuotojams. Šioje paskaitoje sužinosite kaip atrasti kompanijas, turinčias didelį finansinį pranašumą.

11 paskaita. Kodėl investuotojams rūpi įmonės valdymas?

Nuo kompanijos vadovų motyvacijos ir kompetencijos stipriai priklauso  kompanijos pelningumas. Turbūt ne kartą esate girdėję, kad pasikeitus kompanijos vadovui iš karto pasitaisė ir kompanijos finansiniai reikalai. Kartais netgi pasitaiko atvejų, kad įmonės vadovybė nesiskaito su smulkiaisiais akcininkais. Ši paskaita skirta išmokti vertinti kompanijos valdymo efektyvumą.

12 paskaita. Pelno nuostolio ataskaita ir jos analizė

Šioje paskaitoje iš esmės įsigilinsime į pelno nuostolio ataskaitą. Išmoksite nustatyti, kaip kompanija gauna pajamas, kokias sąnaudas patiria, koki yra pelno apskaičiavimo būdai ir kuris pelnas (EBIT, EBITDA ar grynasis pelnas) investuotojui turėtų rūpėti labiausiai.

13. paskaita. Įmonės balansas ir jo analizė

Šioje paskaitoje giliau pažvelgsime į kompanijos balanso ataskaitą ir kuo ji gali būti naudinga investuotojui. Sužinosite kaip skaityti balanso finansinę atskaitą ir ką ši atskaita byloja apie vertinti kompanijos finansinę sveikatą.

14 paskaita. Pinigų srautų ataskaita ir jos analizė

Ši paskaita skirta perprasti pinigų srautų ataskaitą. Kai kurie investuotojai laiko, kad ši ataskaita yra pati svarbiausia, kadangi iškraipyti šią ataskaitą sudėtinga net ir patiems talentingiausiems buhalteriams. Ši ataskaita taip pat vertinama dėl to, kad geriausiai atspindi ar kompanijos finansinė situacija gerėja ar blogėja.

15 paskaita. Įmonės veiklos finansinė analizė: santykiniai finansiniai rodikliai

Tai viena vertingiausių paskaitų apie akcijas, kurią turėtų perskaityti kiekvienas investuotojas. Šioje paskaitoje paaiškinama kaip vertinti kompanijos veiklos efektyvumą pradedant nuo atsargų apyvartumo, likvidumo rodiklių, verslo maržos ir investicinės grąžos. Šitos paskaitos Jūs tiesiog negalite praleisti.

16. paskaita. Įmonės akcijų vertės nustatymas

Šioje paskaitoje išmoksite apskaičiuoti kompanijos vertę pagal rinkos kapitalizaciją ir grynąją verslo vertę. Taip pat aptarsime lyginamosios ir fundamentalios analizės metodų privalumus ir trūkumus nustatant kompanijos tikrąją vertę.

17. paskaita. Santykiniai akcijų rodikliai: lyginamoji analizė

Šioje paskaitoje pažvelgiama giliau į P/S, P/Bv, P/E, PEG ir dividendinio pajamingumo rodiklius. Negalima akcijų santykinius vertinimo rodiklius tarpusavyje  lyginti aklai, neatsižvelgiant į platesnį kontekstą, bei pačių santykinių rodiklių subtilybes.

18. paskaita. Diskontuotas pinigų srautas

Diskontuotų pinigų srauto metodas yra bene patikimiausias būdas įvertinti tikrąją kompanijos akcijų vertę. Žinant akcijos tikrąją vertę, investavimas į akcijas tampa daug paprastesnis. Šioje paskaitoje paaiškinsime diskontuoto pinigų srauto logiką ir paaiškinsime kaip investuotojas gali savarankiškai apskaičiuoti kompanijos vertę naudodamas diskontuotų pinigų srauto metodą.

19. paskaita. Dividendai: kas tai ir kodėl jie svarbūs?

Ši paskaita skirta paaiškinti kas yra dividendai, kokiomis formomis mokami dividendai ir koki mokesčiai mokami už dividendus.

20. paskaita. Investavimo į akcijas strategijos

Daug aprašinėti šios paskaitos nereikia. Turbūt  laukėte šios paskaitos visą laiką. Galėtume pasakyti tik vieną, čia pateikėme tik pačias populiariausias investavimo į akcijas strategijas, nes investavimo strategijų yra begalės.

21. paskaita. Dividendų investavimo strategija

Dar vadinama dividendinio pajamingumo strategija. Šios strategijos tikslas yra nuolat gauti stabilias pajamas (dividendus) iš investavimo į akcijas. Tad jeigu investuojate į akcijas siekdami nuolat gauti pajamas iš dividendų, ši strategija turėtų būti būtent tai, ko ieškojote.