Kada investuotojai pradeda panikuoti?

Visada sakiau, kad geriausia ką gali padaryti investuotojas – tai būti vidutiniokas. Nereikia vaikytis maksimalaus pelno, kad sukauptum turtą, svarbiausia rizikos išvengti. Kitaip sakant -gynyba, o ne puolimas. Bet nereikia sau meluoti, kad pelnas nėra svarbu. Juk kokia prasmė investuoti, jeigu investicinė grąža apgailėtina. Klausimas yra vienas – kaip agresyviai turėtume investuoti? Arba kaip agresyviai reikia pulti, kad paskui gėdingai nereikėtų bėgti?

Kokia yra vidutinio investuotojo rizikos tolerancija?

Kada vidutinis investuotojas pradeda panikuoti ir parduoda investicijas pačiu blogiausiu metu, kai jų vertė yra arti dugno?

Žinant, kokio dydžio nuostolis vidutiniam investuotojui yra psichologiškai nepakeliamas, būtų galima suformuoti investicinį portfelį, kuris niekada nenuvertėtų tiek, kad investuotojas padėtų nerimauti.

Jau buvau girdėjęs, kad daugelis investuotojų pradeda nerimauti ir skambinti finansų konsultantams, kai investicijų vertė sumažėja 20%.

Taigi 20% yra riba kai pradedama nerimauti…

Neblogas atskaitos taškas, bet dar ne atsakymas, kada investuotojai pradeda paniškai pardavinėti savo turtą..

Masačiuseto universiteto atliktas tyrimas rodo, kad tam, jog investuotojai pradėtų panikuoti riekia dviejų sąlygų:

  1. Blogų naujienų
  2. Krentančios investicijų kainos

Didžiausius nuostolius patyriau 2008 m. finansų krizės metu, tad pabandžiau pažvelgti į 2008 m. įvykus, kad atsakyčiau į klausimą, kada investuotojai kapituliuoja. Prisiminus 2008 metų finansų krizę nesunku atkapstyti ir skaudžiausius įvykius:

  • 2008 rugsėjo 15 bankrotą paskelbė investicinis bankas Leman Brothers
  • 2008 spalio 3 d. JAV vyriausybė paskelbia TARP – problematiškų paskolų gelbėjimo programą

Du svarbūs įvykiai, bet ne vienodai baisūs. Leman Brothers bankrotas – bloga naujiena, tuo tarpu TARP – gera naujiena. Ir visgi paskelbus TARP gelbėjimo programą, ženkliai daugiau investuotojų supanikavo. Kodėl?

Todėl, kad akcijų kainos kritimas buvo staigiausias. Vienas dalykas yra girdėti blogas naujienas, visai kas kitas matyti, kaip tavo turtas “dega”. Liepsnai įsisiūbavus, daugelis siekia išsigelbėti bet kokia kaina.

 

 

Leman Brothers

bankrotas

TARP

Staigiausias nuostolis

S&P500 pasiekia žemiausią tašką

Data

2008-09-15

2008-10-03

2008-10-10

2009-03-09

S&P500 indeksas

1192

1099

899

676

Akcijų nuovertėjimas nuo piko

-29%

-35%

-47%

-60%

Dienos apyvarta

8.28 mlrd.

6.72 mlrd.

11.46 mlrd.

7.28 mlrd.

Apyvartos padidejimas nuo vidurkio*

2.7 karto

2.2 karto.

3.8 karto

2.4 karto

*Tipinė apyvarta prieš piką ~ 3 mlrd. per dieną.

Pagal Masačiuseto universiteto atliktą tyrimą daugiausiai investuotojų padarė klaidą ne tada, kai bankrutavo Leman Brothers ir ne tada, kai S&P500 akcijų indeksas pasiekė dugną, bet tada, kai buvo staigiausias kritimas per trumpiausią laiką.

Kitaip tariant, greitas investicijų vertės sumažėjimas yra daug svarbesnis veiksnys, nei blogos naujienos. Iš 2008 m. finansų krizės galime matyti, kad investuotojai pradeda paniškai pardavinėti vertybinius popierius, kai jų vertė sumažėja -30% , o masinė panika įsisiūbuoja ties -40 %.

Reziumuojant:
– Investuotojai pradeda nerimaut ties -20%
– Pradeda panikuoti ir pardavinėti investicijas, kai investicijos nuvertėja – 30%
– Masinė panika prasideda ir investuotojai pradeda kapituliuoti, kai nuostolis viršiją 40% ribą.

Įdomios įžvalgos, bet tai tik viena krizė. Gal čia paprasčiausiai blogas arba atsitiktinis pavyzdys? Taigi pradėjau analizuoti, kaip S&P500 akcijų indeksui sekėsi per dot.com akcijų burbulą. Rezultatas tas pats:

  • 2001 m. rugsėjo 17 d. buvo pasiektas apyvartos rekordas, kai akcijos nuo piko buvo nuvertėjusios 32% (apyvarta 2.3 mlrd. – apie 2 kart didesnis nei apyvartos vidurkis).
  • Didžiausia apyvartą S&P500 akcijų indeksas pasiekė 2002 m. liepos 19 d. (2,6 mlrd.), kai indekso vertė buvo nuvertėjusi 45%.

O kaip įvykiai klostėsi COVID 19 krizės metu? Sidžiausia S&P 500 akcijų indekso apyvarta pasiekta 2020 kovo 20 d. – 9 mlrd. (apie 2.4 daugiau nei vidurkis), kai akcijos nuvertėjo 32%. Kaip manot, ar būtų pasiektas naujas apyvartos rekordas, jeigu akcijų vertė būtų kritusi žemiau 40%?

Niekas nežino, kaip būtų buvę, bet…

Vietoj išvadų

Jeigu norite apsisaugoti nuo panikos atakų – investuokite taip, kad investicijų vertė niekuomet nesumažėtų daugiau nei 30 %.

Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl visų savo santaupų nesu sudėjęs į akcijas… ateis laikas susiformuos ir sprogs naujas akcijų burbulas… Kaip W. Bufetas sako “Potvyniui atslūgus, pasimatys, kas maudėsi nuogas”…

Sėkmės investuojant

Justinas

5/5 - (17 votes)