Sveiki, bičiuliai,

nežinau kaip Jūs, bet aš prieš pirkdamas bet kurį produktą visada bandau rasti optimalų kainos ir kokybės santykį. Man nereikia pigaus šlamšto, kuris sugestų per kelias dienas, bet netinka ir prabangos prekės, nes didžiąją kainos dalį sudaro pardavėjo pelnas. Aš bandau ieškoti aukso vidurio: geriausio kainos ir kokybės santykio,- nes noriu pirkti kokybišką produkciją už logišką kainą.

Lygiai taip elgiuosi ir investuodamas. Ieškau geriausio investicijų pelno ir rizikos santykio, nes noriu mažai rizikuodamas uždirbti daug. Toks rizikos ir pelno disbalansas vadinamas asimetrine rizika. O asimetrinė rizika yra priemonė dideliems pinigams uždirbti. Tai vienas kertinių, jei nepagrindinis, sėkmingų investuotojų, spekuliantų ir rizikos kapitalo fondų investavimo principų. Tad jeigu nori investuoti, kaip investavimo profesionalai, privalai siekti gero investicijų pelno ir rizikos santykio.

Kas yra investicinė rizika

Galima apie riziką rašyti sudėtingai, galima rašyti paprastai. Kadangi čia ne aukštojo mokslo paskaita, tai pasistengsiu paprastai, kad visi suprastų.

Rizika, tai tikimybė, kad investicijas parduosime pigiau nei pirkome.

Investicijų kaina nuolat svyruoja. Pavyzdžiui, kompanijos Amazon akcijų kaina nuolat keičiasi. Vieną dieną gali būti 180$, kitą 170$, trečią 175$. Tie akcijos kainos svyravimai ir yra rizika, kurią patiria investuotojas. Kuo labiau invetsicijų kaina keičiasi, tuo investicijos yra rizikingesnės.

Tokį investicijų kainos nepastovumą galima apskaičiuoti, jį parodo standartinis nuokrypis. Kuo standartinis nuokrypis didesnis, tuo investicijos rizikingesnės. Ir atvirkščiai – mažesnis standartinis nuokrypis, mažesnė ir rizika.

Žinant, kaip skaičiuojama rizika, nesunku ir apskaičiuoti rizikos ir pelno santykį. Pelno ir rizikos santykis tai iš principo yra investicinės grąžos standartinio nuokrypio santykis.

Pavyzdžiui:

  • Jeigu „Alfa“ akcijos per metus uždirbo 10% pelno, “Alfa” akcijų standartinis nuokrypis buvo 20%, tai „Alfa“ akcijų pelno ir rizikos santykis bus 0,5.
  • Jeigu “Beta” akcijos per metus sugeneravo 8% pelną, „Beta“ akcijų standartinis nuokrypis buvo 4%, tuomet “Beta” akcijų pelno ir rizikos santykis bus 2.

IŠVADA – investavimas į „Beta“ akcijas yra keturis kartus efektyvesnis nei investavimas į „Alfa“ akcijas. Kitaip tariant, „Beta“ akcijų pelno ir rizikos santykis yra geresnis.

Rizika ir kaip ji skaičiuojama: Sharpe ir Sortino rodikliai

Pelno ir rizikos santykis yra skaičiuojamas įvairiais būdais, bet populiariausi jų yra Sharpe ir Sortino rodikliai. Kuo Sharpe ir Sortino rodikliai aukštesni, tuo geresnis investicijų rizikos ir pelno santykis.

Nelendant į detales ir formules, asmeniškai labiau linkęs esu pasikliauti Sortino rodikliu, nes, Sortino rodiklis vertina tik investicijų kainos mažėjimo standartinį nuokrypį, o kainos brangimo, neskaito kaip rizikos. Kadangi Sortino rodiklis pabrėžia nuostolį, todėl aukštesnį Sortino rodiklį turinčių strategijų didžiausias nuostolis ir nuostolyje praleistas laikas bus trumpesnis, o investicinė grąža lengviau prognozuojama.

Kaip jau minėjau, kuo aukštesnis Sortino rodiklis tuo strategijos:

  • Didžiausias nuostolis (max. dradawn) bus mažesnis;
  • Nuostolyje praleistas laikas bus trumpesnis.

Iš to išplaukia ir asimetrinės rizikos/pelno strategijos kriterijai:

  • Nuostolis yra mažas palyginti su pelnu;
  • Strategija dažniausiai yra pelninga, o laikas nuostolyje yra trumpas.

Asimetrinė rizikos pelno santykis – tai rizikos ir atlygio disbalansas. Teigiamas asimetrinis rizikos ir atlygio santykis yra tada, kai prisiimta rizika yra mažesnė už pelną arba kai potencialus pelnas yra didesnis už potencialų nuostolį.

Asimetrinė rizika: pavyzdys iš praktikos

Tad pabandykime atsakyti į klausimą: ar protinga investuoti į akcijas? O gal protingiau į ilgo laikotarpio JAV Vyriausybės Vertybinius Popierius (VVP)? Ar investuoti ir į akcijas ir į VVP?

Uždavinys yra daug paprastesnis, nei daug kam gali pasirodyti. Pakanka žinoti aukščiau minėtus rodiklius ir žinoti, kur tų atsakymų ieškoti. O atsakymus galima rasti svetainėje: www.portfoliovisualizer.com. Ši svetainė yra pats paprasčiausias ir greičiausias būdas įvertinti kaip jūsų investavimo strategijai sekėsi praeityje. Tad siūlyčiau nepatingėti ir patiems išmokti naudotis šiuo įrankiu.

Atsakymas į iškeltą klausimą yra be galo paprastas: investicinio portfelio sudaryto iš 50% VVP ir 50% akcijų pelno ir rizikos santykis (sortino rodiklis) buvo geresnis per pastaruosius 46 metus. Investuoti į VVP su akcijomis buvo efektyviau, nei investuoti tik į akcijas.

Investicinis portfelis

Sortino Ratio

JAV Akcijos

0.75

JAV VVP

0.44

Akcijos + VVP

0.87

Bet kitas gali bandyti ginčytis, nes galbūt investuojant į akcijas buvo galima uždirbti daugiau?

Atsakau – buvo galima uždirbti 1.77% per metus daugiau, bet tas pelnas būtų uždirbtas prisiimant neproporcingai didelę riziką: laiko praleisti nuostolyje būtų 21 mėnesiais ilgesnis, o didžiausias nuostolis būtų 24 % didesnis.

Investicinis portfelis

Vidutinis metinis pelnas

Max. nuostolis

Max. laikas nuostolyje

JAV Akcijos

11.69% 

-50.89% 

68 mėn.

JAV VVP

7.07% 

-45.29% 

38 mėn.

Akcijos + VVP

9.92% 

-26.82% 

37 mėn.

 * Legenda: Akcijos – melyna, VVP – raudona, Akcijos+VVP – oranžinė.

Turint omenyje, kad investuotojai linkę panikuoti su kiekviena didesne akcijų rinkos korekcija ir parduoti akcijas pačiu blogiausiu metu, diversifikuojantys savo investicijas realiai uždirba daugiau (daugiau apie tai ir kitus psichologinio šališkumo faktorius skaitykite knygoje).

Ir tai tik vienas elementarus pavyzdys, kaip galima pasiekti geresnį pelno ir rizikos santykį. Panaudojus skirtingas turto klases (žaliavas, įmonių obligacijas, su infliacija susietas obligacijas, skirtingų pramonės sektorių akcijas), galima pasiekti dvigubai geresnį rizikos pelno santykį nei investuojant tik į akcijas.

Kaip rasti optimalią investavimo strategiją

Nepatingėkite patys sužinoti kaip įvairioms turto klasių strategijoms sekėsi praeityje. www.portfoliovisualizer.com įrankiai yra paprasti ir nemokami. Kelias dešimtis įvairių turto klasių alokacijos strategijų ir jų istorinius rezultatus esu apžvelgęs ir savo knygoje, tačiau siūlyčiau nepatingėkite išbandyti skirtingus turto klasių modelius www.portfoliovisualizer.com. Taip atrasite turto alokacijos strategiją, kuri geriausiai atitinka jūsų paties poreikius. Be to, kai pats atrandi, labiau vertini…

Sėkmės investuojant

Justinas

4.7/5 - (15 votes)