Dažnai žiniasklaidoje girdime, jog norint tapti turtingu būtina taupyti ir investuoti, o juodai dienai sukauptos lėšos užtikrina finansinį saugumą. Visi stengiamės taupyti, nes visi norime būti turtingi, tačiau tai pavyksta ne visiems.  Kodėl vieniems žmonėms pavyksta pasiekti savo finansinius tikslus, o kitiems – ne?

Finansinės elgsenos modeliai

Visiems yra žinoma sėkmės formulė – sunkiai dirbti, taupyti, investuoti. Tačiau daugeliui nepavyksta jos pritaikyti savo gyvenime dėl vienos paprastos priežasties – tai prieštarauja jų pasąmonėje susiformavusiam elgesio modeliui.

Finansinės asmenybės tipas

Visą gyvenimą mus lydinčius finansinės elgsenos modelius mes įgyjame jaunystėje. Vaikystėje susiformuoja mūsų finansinė asmenybė, kurią vėliau pakeisti yra įmanoma, tačiau be galo sunku. Dar vaikystėje išryškėja skirtingas mažųjų požiūris į pinigus – vieni nuo mažų dienų yra taupukai, kiti – parduotuvių gerbėjai, tretiems pinigai apskritai nerūpi. Pasąmonėje susiformavusios elgsenos schemos automatiškai diktuoja sprendimus, tad išlaidautojui patarti taupyti yra tas pats, kas alkoholikui patarti negerti. Abiem atvejais patarimas yra bevertis. Pirmas žingsnis sprendžiant problemą yra pačios problemos pripažinimas. O šiokių tokių nukrypimų nuo normos turime beveik visi: taupieji patiria stresą leisdami pinigus, kiti linkę lyginti save su kitais pagal piniginės storį, treti visaip kaip vengia bet kokios temos susijusios su pinigais, ketvirtiems pinigai apskritai yra velnio išradimas ir t.t.

Tik pripažinę savo problemą ir nuolat sąmoningai bandydami kontroliuoti žalingus finansinius įpročius, mes galime pradėti keistis. Finansinės asmenybės testas padės suvokti jūsų pasąmonėje slypintį elgsenos modelį.

Finansinės asmenybės testas

Finansinės asmenybės testą atlikti galėsite užsiregistravę naujinelaiškiui (be kitų nemokamų investologija.lt produktų, Jums bus pateikta nuorodą į finansinės asmenybės testą):

Registruotis naujienlaiškiui

* Būtina užpildyti
 


 

Nuoširdžiai siūlau jį atlikti iškart, užuot toliau skaičius straipsnį. Atlikę tęstą jūs būsite vėl nukreipti atgal į šį straipsnį. 

Testo rezultatai: mano pastebėjimai

Testas yra skirtas parodyti nukrypimus nuo normos – kitaip tariant, kuo labiau jūs esate linkę į vieną ar kitą finansinės asmenybės tipą, tuo finansinė asmenybė ryškiau atspindi jūsų charakterį ir finansinės elgsenos modelį.

Pasitaiko atvejų, kai respondentas surenka panašų balų skaičių visiems finansinės asmenybės tipams, tokiu atveju nei vienas iš rezultatų nebus teisingas. Mano pastebėjimu, tokie žmonės paprastai turi sveiką požiūrį į pinigus, puikiai suvokia savo finansines problemas ir žino, kaip jas spręsti.

——————– Taip pat skaitykite   ——————– 

Finansinės asmenybės testas: vietoj išvadų

Kuo labiau gilinuosi į finansus, tuo tvirčiau įsitikinu, kad finansinė sėkmė labiau susijusi su asmenybės bruožais nei su investicinio portfelio sudėtimi. Esu užkietėjęs „taupukas“. Nenuostabu, kad vienu gyvenimo momentu sutaupydavau daugiau nei pusę savo atlyginimo. Esu linkęs šiek tiek rizikuoti/investuoti. Nenuostabu, kad finansinę laisvę sugebėjau pasiekti per 10 metų.

Bet ar dėl to galiu lygintis su kitais ir girtis „imkite pavyzdį iš manęs“? Tikrai ne. Man nereikėjo keisti savo finansinės asmenybės, kad pasiekčiau finansinę laisvę. Puikuotis prieš kitus gali nebent tas, kas sugebėjo savo finansines silpnybes paversti stiprybėmis. Pripažinti, kad turi silpnybę – pirmas žingsnis link pokyčių. Sąmoningumas padeda judėti į priekį ir žingsnis po žingsnio keistis.

P.S. Tikiuosi, jos testo rezultatai jums tiko. Tačiau greičiausiai pastebėjote, kad jums priskirtas finansinės asmenybės tipas ne visiškai jums tinka arba ne pilnai atskleidžia kitus jūsų finansinės elgsenos modelius. Darydamas šį testą radau būdą, kaip surasti likusius finansinės asmenybės bruožus. Norėdami sužinoti neatskleistą finansinės asmenybės dalį, registruokitės naujienlaiškiui. 

Gretutinė finansinė asmenybė

Pastebėjau, kad svarbi ne tik pagrindinė finansinė asmenybė, bet ir antrinė – t.y. antras asmenybės tipas pagal surinktų balų skaičių. Mano pirminė finansinė asmenybė yra Taupukas, antrinė Caras. Dominuoja Taupukas, tačiau ne visi taupuko bruožai man tinka, antrinė asmenybė yra Caras, tačiau šios finansinės asmenybės bruožų turiu dar mažiau. Ištrindami tai, kas mūsų finansinės asmenybės neatitinka, gausime pilną finansinės asmenybės aprašymą. Manasis finansinės asmenybės aprašymas būtų:

Taupukas

Jeigu esate taupukas, taupyti „juodai dienai“ jums gaun natūraliai. Jūs jaučiate didelį vidinį pasitenkinimą galėdamas ką nors nusipirkti su nuolaida. Kartais tuo netgi tuo didžiuojatės. Beveik niekada neleidžiate pinigų impulsyviai ir neapgalvotai. Jums patinka sekti išlaidas.  Turite nusistatęs konkrečius finansinius tikslus ir juos suskirstęs į prioritetus. Turite nusistatęs biudžetą, kurį jums patinka sudarinėti ir kurį nuolat peržiūrite. Jums dažnai sunku leisti pinigus savo reikmėms arba pirkti dovanas artimiesiems, nes atrodo, jog pinigus išleisti galima ir prasmingiau. Prabangos prekes jūs prilyginate pinigų švaistymui. Jums atrodo, kad išlaidos linksmybėms ir atostogoms nėra būtinos.

Caras

Jeigu esate caras, geriausiai jaučiatės turėdami daug pinigų išlaidoms, investavimui ar santaupoms. Pinigai jums yra savivertės ir galios rodiklis: „koks tu caras, jei tavo iždas tuščias“? Neturėti pinigų – tai tas pats, kas būti nevykėliu. Pinigų trūkumas netgi gali sąlygoti depresiją. Jūs visada ieškote pelningiausių investicijų, norėdamas per trumpą laiką uždirbti maksimalų pelną. Jūs retai kada klausote profesionalų patarimų kaip elgtis su pinigais, nes pats geriausiai žinote, kaip riekia investuoti. Jūs beveik niekada nekreipiate dėmesio į smulkmenas: juk carui svarbiausia suvokti, kaip situacija atrodo stambiu planu. Jūs greitai priimate sprendimus, tačiau daugelis jūsų sprendimų paremti ne analize, bet nuojauta. Jūs nuolat ieškote nuotykių  ir naujų finansinių galimybių, nes tik atrasdamas kažką naujo jaučiatės gyvas ir laimingas.

Atitinkamai turiu Taupuko ir Caro silpnybių, kurias puikiai žinau ir su kuriomis nuolat kovoju.

Taupukas turi žinoti apie šiuos savo trūkumus:

Jūs per daug susikoncentravęs į finansinius tikslus ir jų įgyvendinimą. Didėjanti sąskaita banke suteikia pasitenkinimą, tačiau laimė priklauso ir nuo kitų dalykų: geri santykiai šeimoje, laisvalaikis su draugais, nuotykiai, kelionės ir t.t. Pinigai yra svarbus, bet ne svarbiausias dalykas gyvenime. Turite suvokti, kad patys pinigai nėra tikslas, o tik priemonė tikslams pasiekti. Perdėtas taupymas gali daryti neigiamą įtaką santykiams su žmona ir su draugais. Perdėtas taupumas kitiems gali atrodyti netgi savanaudiškas (ypatingai, kai taupote kitų sąskaita). Savo šeimos nariams jūs galite būti kaip laimės vagis. Pavyzdžiui, jūsų nuolatinis pasipriešinimas leisti pinigus gali atimti džiaugsmą iš bet kokios malonios veiklos: pradedant pasivaikščiojimu mieste ir baigiant atostogomis. Sutuoktinis  nuolat priverstas įtikinėti jus, kad skirtumėte pinigų pramogoms – tai nuolat vargina ir dažnai yra konfliktų šeimoje priežastis. Turite išmokti suvaldyti išlaidų sukeliamą pykti ir leisti sau ir kitiems mėgautis gyvenimo malonumais.

Caras turi žinoti apie šiuos savo trūkumus:

Jūs greitai susižavite idėja, bet retai įvertinate riziką, todėl visada rizikuojate nusvilti nagus. Skuboti sprendimai, paviršutiniška analizė ir trumpalaikis planavimas jums dažnai pakiša koją. Turite mažai kantrybės, todėl greitai pradedate pykti ant žmonių, kurie ne iškarto pritaria tavo idėjai. Nuo tokio elgesio kenčia ir santykiai šeimoje, kadangi sprendimus esate linkęs daryti nepasitaręs su sutuoktiniu. Jeigu sutuoktinis nepritaria jūsų sumanymui, vis tiek darysite savaip, o tik vėliau galvosite kaip išlipti iš santykių krizės. Jūs dažnai visa galva pasineriate į naują veiklą, todėl draugai ir šeimos nariai gali pasijausti nereikalingi ir pamiršti.

Pagrindinės ir antrinės finansinių asmenybių suliejimas pilnai atskleidžia finansinę asmenybę ir jos sąlygotą elgsenos modelį. Tikiuosi tai padės visiškai atskleisti ir jūsų finansinės asmenybės bruožus ir kovoti su silpnybėmis. 

Kita paskaita apie asmeninius finansus: „Kaupiamasis ir investicinis gyvybės draudimas