Dar viena pamoka apie techninę analizę. Dar viena galimybė sužinoti kažką naujo. Apie techninę analizę galima mokytis ir mokytis, tačiau svarbiausia ją išmokti sėkmingai taikyti praktiškai. Divergencija yra vienas populiariausių techninės analizės įrankių. Tikimės, jog šis techninės analizės įrankis pasirodys naudingas ir jums! Gero skaitymo!

Kas yra Divergencija?

Ar jums patiktų atidaryti prikimo poziciją vos tik prasidėjus kylančiam trendui arba atidaryti pardavimo poziciją, kainai pradėjus kristi? Ką daryti, jeigu jau ilgai laikote atvirą poziciją ir norėtume sužinoti, kuriuo momentu protingiausia būtų pasitraukti iš rinkos? Kas, jeigu manote, kad kaina kris, tačiau laukiate geriausio laiko įeiti į rinką? Turime jums gerų žinių – divergencija yra tas techninės analizės įrankis, kuris gali padėti atsakyti į minėtus klausimus.

Divergencija yra matoma lyginant kainos ir indikatorių kilimo/kritimo tendencijas. Iš esmės, nėra skirtumo, kurį indikatorių naudosite, ar tai bus RSI, MACD, stochastic ar kt. Geriausias dalykas apie divergenciją yra tas, kad ją galima naudoti kaip pagrindinį indikatorių. Šiek tiek praktikos ir nesunkiai patys galėsite pastebėti divergenciją.

DivergencijaPaprastai kainai vis labiau kylant, indikatorius taip pat formuoja aukštesnes aukštumas. Atitinkamai, kainai krentant, indikatorius taip pat formuoja žemesnes žemumas. Divergencija įvyksta tuomet, kai:

  • kaina formuoja aukštesnes aukštumas, o indikatorius pradeda formuoti žemesnes aukštumas;
  • kaina formuoja žemesnes žemumas, o indikatorius pradeda formuoti aukštesnes žemumas.

Divergencijos gali būti dviejų rūšių:

  • Paprastoji arba klasikinė
  • Paslėptoji divergencija

Divergencija, matoma paveikslėlyje aukščiau, vadinama klasikine meškų divergencija. Kaip matote, kaina formuoja didesnes aukštumas, kai tuo tarpu indikatorius – žemesnes aukštumas. Meškų divergencija signalizuoja apie kainos kritimą, bulių – apie kainos kilimą.

Klasikinė divergencija

Paprastoji bulių divergencija yra naudojama kaip galimas trendo apsisukimo signalas. Kai kaina formuoja vis žemesnes žemumas, o indikatorius aukštesnes žemumas – prasideda bulių divergencija (parodo, kad kaina ruošiasi kilti). Šis signalas dažniausiai pastebimas baigiantis krentančiam trendui.

Paveikslėlyje apačioje matome, kaip tai turėtų atrodyti: kaina formuoja vis žemesnes žemumas, o indikatorius – aukštesnes žemumas.

Klasikinė divergencija

Paprastoji meškų divergencija. Kai kaina formuoja vis aukštesnes aukštumas, tačiau osciliatorius suformuoja žemesnę aukštumą, tai signalizuoja apie kainos kritimą. Šis signalas vadinamas meškų divergencija. Šio tipo divergencija susidaro kylančiame trende.

Klasikinė divergencija

Paslėptoji divergencija

Divergencija gali būti naudojama ne tik kaip trendo apsisukimo signalas, bet ir kaip esamo trendo pratęsimo signalas. Tokia divergencija vadinama  paslėptąja. Paslėptoji bulių divergencija atsiranda tada, kai kaina, judėdama į viršų, formuoja aukštesnes žemumas, o osciliatorius žemesnes žemumas (žr. pav.).

Paslėptoji divergencija

Paslėptąją meškų divergenciją galime pastebėti kai kaina, judėdama žemyn, formuoja vis žemesnes aukštumas, o tuo tarpu indikatorius – suformuoja aukštesnę aukštumą (žr. pav.). Paslėptoji meškų divergencija signalizuoja, kad valiutos kursas ir toliau turėti kristi.

Paslėptąoji meškų divergencija

Kaip prekiauti naudojant divergenciją?

Atėjo laikas įprasminti tai, ką išmokome. Šioje pamokos dalyje parodysime jums kaip pritaikyti divergencijos teorines žinias prekyboje. Iš pradžių, apžvelkime paprastąją divergenciją.

Prekyba Fprex pagal divergenicją

Iš paveikslėlio, galime matyti, kad yra krentančio trendo linija meškų trende. Nepaisant to, galime įžvelgti signalą, kad gali prasidėti kylantis trendas. Kol kaina sėkmingai formavo žemesnes žemumas, pastebėjome, jog indikatorius (mūsų pasirinkimo atveju Stochastic) rodo mums aukštesnes žemumas. Ar tai iš tiesų gali būti naujo trendo pradžia? Pažiūrėkime, kas atsitiko vėliau.

Divergencijos aptikimas

Tikimės jūs teisingai numatėte rinkos kryptį.

Dabar panagrinėkime keletą paslėptosios divergencijos pavyzdžių.

Paslėptoji divergencija

Paveikslėlyje galite matyti krentantį trendą. Atkreipkite dėmesį, kaip kaina formuoja vis žemesnes žemumas, tačiau indikatorius rodo aukštesnes aukštumas. Jeigu įdėmiai skaitėte teorinę dalį, tuomet pamenate, kad paslėptoji divergencija yra krentančio trendo tęstinumo signalas. Ir vis dėl to kaip kaina elgėsi vėliau?

Divergencija ir krentantis trendas

Puiku! Trendas tęsėsi! Įsivaizduokite, kiek galėjote uždirbti! Nėra čia ko pergyventi, divergenicijos signalas yra ganėtinai dažnas, tad visuomet turėsite antrą šansą.

Kada atidaryti sandorį pastebėjus divergenciją?

Nors divergencija yra puikus ginklas jūsų techninės analizės arsenale, tačiau kartais yra tikimybė įeiti į rinką per anksti, nes galite nepastebėti tam tikrų patvirtinančių signalų. Žemiau yra pateikta keletas patarimų, kurie jums bus naudingi laiku atidarant pozicijas.

Palaukite kol indikatorius susikirs

Tai labiau yra ne patarimas, bet taisyklė. Privalote palaukti, kol indikatoriaus juostos susikirs. Tai ir bus signalas, apie pirkėjų ir pardavėjų jėgų pasikeitimą. Būkite pastabūs ir laukite, kol indikatorius susikirs ir tik tada atidarykite/pratęskite savo poziciją. Kaip pavyzdį galime paimti ankstesnį paveikslėlį apie paslėptąją divergenciją.

Kaip matote paveikslėlyje yra paslėpta meškiška divergencija, todėl kaina turi keliauti kur? Žemyn! Tačiau, šiek tiek kantrybės – palaukite kol susikirtęs indikatorius pradės leistis žemyn – tai bus divergencijos patvirtinimas. Šiek tiek vėliau kaina pradėjo kristi. Taigi, būkite kantrūs, stebėkite kada susikerta indikatoriaus juostos, o joms susikirtus palaukite, kol indikatorius pradės leistis.

Palaukite, kol indikatorius išeis iš perpirktos/perparduotos zonos

Atidaryti sandorį taip pat galima išlaukus, kol indikatorius išeis iš perpirktos/perparduotos zonos. Priežastis paprasta – reikia išlaukti divergencijos signalo patvirtinimo. Pvz., turime kylančio trendo situaciją ir pastebime, kad kaina formuoja aukštesnes aukštumas, o tuo tarpu indikatorius – aukštesnes žemumas. Tai jau yra signalas apie paslėptąją bulių divergenciją, tačiau mums reikia ieškoti tą patvirtinančių signalų!

Braižykite trendo liniją ant pačio indikatoriaus

Tai gali nuskambėti šiek tiek keistai, nes dažniausiai mes naudojame trendo linijas ant kainos grafiko. Kai pastebite divergenciją, pabandykite nubrėžti trendo liniją indikatoriuje. Atidaryti sandorį reikėtų tuomet, kai indikatorius kerta trendo liniją.

Divergencijos braižymas

Pagrindinės taisyklės naudojant divergenciją

Prieš jums pradedant naudoti divergenciją yra dar keli (o tiksliau 4) naudingi patarimai, kurie jums padės maksimaliai išnaudoti divergencijos privalumus.

  1. Stebėkite aplinką

Kad divergenciją galėtų egzistuoti, kaina turi formuoti atitinkamas figūras, pvz. dvigubas dugnas arba dviguba viršūnė. Tai didina prekybos signalo patikimumą.

  1. Taisyklingai lyginkite indikatorių ir kainą

Lygindami indikatorių ir kainą, žiūrėkite, kad brėžiant linijas tarp kainos viršūnių/apačių tokios pačios būtų ir indikatoriaus zonoje.

Divergencija

Paprasčiausiai naudokite vertikalias juostas savo MT4 platformoje tam, kad stebėtume ar kaina ir indikatorius yra toje pačioje vietoje.

Divergencija

  1. Jei nespėjote į traukinį, laukite kito

Jei jūs pastebėjote divergenciją šiai jau gerokai įpusėjus, nėra reikalo į ją veržtis, juolab, kad nesate tikri kiek truks esamas trendas. Pavėlavus į traukinį geriausia tiesiog palaukti kito.

  1. Neskubėkite

Divergencijos signalai yra labiausiai patikimi ilguoju laikotarpiu (H1,H4 ir t.t.) kadangi yra gaunama mažiau netikrų signalų. Tai reiškia, kad ji tampa saugesnė ir patrauklesnė o ir laiko teks mažiau praleisti prie stebint valiutos kurso pokyčius! Trumpuoju laikotarpiu divergenciją įmanoma lengviau pastebėti, bet trumpojo laikotarpio divergencijos signalų patikimumas yra mažesnis.

Pabaigai

Divergencija Forex prekyboje yra nuolatinis reiškinys ir vienas iš galingiausių techninės analizės elementų. Tačiau matyti divergenciją gyvame grafike naujokui nėra paprasta. Padėti čia gali tik patirtis.

Žinoma, atidarant sandorį, neverta pasikliauti vien tik divergencija – tai yra tik vienas iš galimų techninės analizės būdų, kurį patartina derinti su kitais techninės analizės įrankiais.

14. pamoka. Elioto bangos: teorija ir praktika

Nelik abejingas: įvertink straipsnį – pasidalink su draugais…

Straipsnį parengė: Justinas J. ir Simonas Adomavičius

[emaillocker id=”13487″] [dkpdf-button][/emaillocker]