Mes valandų valandas praleidžiame planuodami atostogas, vakarėlius ir pasimatymus, kiurksodami prie televizoriaus ar ieškodami pramogų prekybos centre. Įsivaizduokite, jeigu mes skirtume bent vieną dieną tam, kad suplanuotume savo finansinę ateitį. Sukurtume finansinį planą, kuris mums leistų įgyvendinti savo svajones. Asmeninių finansų planavimas gali pakeisti kiekvieno iš mūsų gyvenimus. Šiame straipsnyje pasidalinsiu asmenine patirtimi ir įžvalgomis, kaip vykdomas asmeninių finansų planavimas ir kaip teisingai susidaryti finansinį planą, kuris veikia.
Asmeninių finansų planavimas: nuo ko pradėti?
Paklausus žmonių, kokie yra trys pagrindiniai jų finansiniai tikslai, daugelis paprastai atsako tokiomis abstrakčiomis frazėmis kaip finansinis saugumas, būti turtingu ir pan. Daugelis net nesusimąsto, kokie finansiniai tikslai jiems yra iš tiesų svarbūs. Mes kapstomės toje pačioje duobėje visą savo gyvenimą, nes visas mūsų dėmesys skiriamas kasdieninėms išlaidoms. Neplanuodami pajamų ir išlaidų rizikuojate niekada neįgyvendinti savo svajonių. O juk gyvename vieną kartą. Pabandyti verta…
Asmeninių finansų planavimas prasideda nuo gyvenimo tikslų nusistatymo. Kaip nusistatyti gyvenimo tikslus ir kaip jie susiję su finansiniais tikslais galite sužinoti perskaitę straipsnį „Gyvenimo tikslai ir pinigai: kaip jie susiję?“
Gyvenimo tikslai nuo finansinių tikslų skiriasi tuo, kad pastariesiems įgyvendinti reikalingi pinigai. Finansiniai tikslai turi išplaukti iš gyvenimo tikslų, kitaip rizikuojate, kad net ir įgyvendinę savo finansinį tikslą laimingesniais netapsite. Tik žinodami, ko norite iš gyvenimo, galėsite pradėti galvoti, kaip pinigai galėtų padėti tuos tikslus pasiekti. Gali paaiškėti, kad daugeliui tikslų jums apskritai nereikia pinigų. Kitiems tikslams, jums neišvengiamai jų prireiks: automobilis, nuosavas būstas, sodyba, kelionės ir t.t.
Finansinių tikslų tipai
Nusistačius gyvenimo tikslus į akis krenta tai, kad čia nelieka vietos tokiems žemiškiems dalykams kaip būsto įsigijimas, skolos grąžinimas ar automobilio pirkimas. Negalima neigti šių mūsų poreikių. Dėl šios priežasties, planuojant finansus, apsiriboti vien tik gyvenimo tikslais negalima. O dar tiksliau pasakius neįmanoma.
Finansinius tikslus galima suskirstyti į dvi kategorijas:
- Gyvenimo tikslai, kylantys iš ilgalaikių gyvenimo tikslų. Pvz. apkeliauti pasaulį, pasiekti finansinę laisvę, įgyti svajonių profesiją ir pan.
- Gyvenimo tikslai, kylantys iš būtinųjų poreikių: būstas, automobilis, skolos grąžinimas ir pan.
Kaip nusistatyti finansinius tikslus, kylančius iš ilgalaikių tikslų galite rasti straipsnyje „Gyvenimo tikslai ir pinigai: kaip jie susiję?“ Kokie yra jūsų kiti finansiniai prioritetai, susiję su būtinaisiais poreikiais, turėsite nuspręsti patys, atsižvelgdami į svarbiausius asmeninius poreikius. Kad būtų lengviau pateiksiu jums keletą pavyzdžių.
- Įsigyti būstą
- Įsigyti automobilį
- Grąžinti skolą
- Sukaupti juodos dienos fondą
- Anksčiau laiko išeiti į pensiją
- Pasiekti finansinę laisvę
- Sukaupti pinigų vaikų studijoms
- Pradinės investicijos į nuosavą verslą
- Įsigyti sodybą
- Būsto remontas
Finansinių tikslų skirstymas pagal trukmę
Pagal įgyvendinimo terminą finansiniai tikslai skirstomi į:
- trumpalaikius (iki 1 m.)
- vidutinės trukmės (nuo 1 m. iki 5 m.);
- ilgalaikius (virš 5-10 m.);
- ypatingai ilgos trukmės (virš 10 m.)
Svarbu paminėti, kad jums asmeniškai nereikia spręsti, kuris tikslas bus ilgalaikis. Kaip greitai pasieksite finansinius tikslus priklausys nuo jūsų gebėjimo taupyti. Kaip sparčiai įgyvendinsite savo finansinius tikslus, galėsite pamatyti duomenis suvedę į asmeninių finansų skaičiuoklę, pateiktą žemiau.
Beje, aš pats nesu linkęs į asmeninių finansų planą įtraukti trumpalaikių ir pasikartojančių tikslų, tokių kaip naujo kompiuterio įsigijimas ar kelionės. Man tai yra nepakankamai ambicinga. Manęs tai neskatina labiau taupyti, nes taupymas trunka vos kelis mėnesius, o reikalingą pinigų sumą aš sutaupau automatiškai. Trumpalaikiai finansiniai tikslai man yra rutina, tačiau kiekvienas iš mūsų yra unikalus ir skirtingas, tad jeigu nuspręsite į finansinį planą įtraukti ir trumpalaikius tikslus, tai nebus klaida.
Tikslų suskirstymas į trumpalaikius, tarpinius ir ilgalaikius negarantuoja, kad pasieksite visus finansinius tikslus. Problema ta, kad visko mes norime nedelsiant, o visko iškarto turėti neįmanoma. Dėl šios priežasties svarbu nustatyti, kurie tikslai yra svarbiausi.
Labai įdomus straipsnis. Dar įdomiau tai, kad finansinei laisvei užteks voa 50 tūkst. eur. Žinant vidutinę rinkos grąžą, tai nebus labai dideli pinigai. Gal galėtum pakomentuoti plačiau kokias priemones esi nusimatęs? 🙂
Labai džiaugiuosi atradęs šitą puslapį. Justino straipsniai iš tiesų keičia žmogaus, kuris nori tobulėti kaip asmenybė, savivertę ir požiūrį į savo finansus gyvenime. Ačiū tau 🙂
prisiregistravau, parsisiunčiau skaičiuoklę, bet norint ją papildyti reikia nuimti apsaugą, tai gal galima psw? Ačiū
Prašau atsisiųsti skaičiuoklę