Investuojant gautas pelnas gali pakeisti gyvenimą. Deja, investiciniai nuostoliai gyvenimą gali ir sugriauti. „Sudeginti” pinigus investuojant yra begalės būdų. Nuo prekybos valiutomis (FOREX), iki ateities sandorių, opcionų, prekybos akcijomis arba patikėjimo valdyti pinigus sukčiams. Jeigu „sudeginai” kelių mėnesių santaupas – nieko tokio… Gausi naują atlyginimą ir vėl turėsi, ką „deginti”. Galiausiai išmoksi, kaip uždirbti investuojant. Tačiau kai nuvertėja už paskolą įsigytas turtas arba prarandi gyvenimo santaupos jau yra visai kas kita. Vieno atlyginimo neužteks panaikinti nuostoliui. Investavimo padarinius gali jausti ir kelis dešimtmečius.

Pasidalinsiu konkrečiu pavyzdžiu. 2004 pradėjęs dirbti jaunuolis per tris metus sugebėjo sutaupyti apie 10.000€ ir iš banko pasiskolinęs dar 40.000€ įsigijo sklypą. 2007-2008 m. finansų krizės metu sprogus NT kainų burbului sklypas nuvertėjo ~50%, kitaip tariant, pardavus sklypą liktum dar bankui skolingas 15.000€. Parduoti nekilnojamą turtą ir dar likti skoloje yra nepakeliamas psichologinis skausmas, tad sklypo savininkas nusprendė laukti kol rinka atsigaus ir sklypą parduoti be nuostolio.

Blogo investicinio sprendimo rezultatas: skaitytojas 14 metų nuomojo būstą, nes dėl turimos sklypo paskolos, bankai nefinansavo būsto įsigijimo. Tik praėjus 14 metų, skaitytojas pardavė sklypą ir įsigijo būstą. Rezultatas: žmogus 14 metų „tarnavo” bankui ir nuomotojui, negalėdamas sukaupti didesnio turto. Investavimo pasekmės jaučiamos 14 metų. Čia jau pasekmės visam gyvenimui.

Nedaug trūko, kad ir pats būčiau atsidūręs tokioje situacijoje. 2007 m. pradžioje norėjau skolintis investavimui. Laimei paskolos palūkanos pasirodė per didelės ir šios minties atsisakiau. 2007-2008 metais mano investicinis portfelis nuvertėjo 73%. Bet buvau tik pradedantis investuoti ir investavimui nesiskolinau, tad finansine išraiška nuostoliai nebuvo toki dideli. Praradau ~11000 €. Per porą metų pavyko tuos ~11000 € sutaupyti, tad nuostolio padarinių. Jeigu anuomet būčiau investavęs ir skolintus pinigus, būtų prireikę papildomų ~2 metų išlipti iš skolų (viso prarastos ~4 metų santaupos dėl blogų investicinių sprendimų). Jeigu ne anuomet gautos solidžios papildomos pajamos, paskolą būtų tekę atidavinėti ~7 metus, o pasėkmės jausčiau ir šiandien, kadangi investicijos generuotų ~2700 €/mėn. mažesnę grąža.

Kaip panaikinti investicinį nuostolį

Nuostolį galima panaikinti dviem būdais:

  • Laukti, kol nuvertėjusios investavimo priemonės kaina vėl pradės brangti ir galiausiai viršins pirkimo kainą. Deja laukti gali tekti labai ilgai: 20-30 metų (daugiau apie tai skaitykite straipsnyje „Daugelis investavimo karjerą pradeda ir baigia labai panašiai“. Investavę į bankrutavusių įmonių akcijas, paprastai turi susitaikyti su prarastu turtu, be vilties bent kažką atgauti.
  • Taupyti. Kaip jau minėjau, 2009-2010 metais sugebėjau sutaupyti tiek, kiek praradau per 2007-2008 m. finansų krizę.

Nuo investicinės grąžos ir taupymo normos priklausys, kaip greitai panaikinsite nuostolį. Tačiau ne visiems žmonėms šios abi dedamosios yra vienodai svarbios. Gebėjimas taupyti yra daug svarbesnis jaunam žmogui. Tuo tarpu turtą sukaupusio žmogaus gebėjimas panaikinti nuostolį didžiąja dalimi priklausys nuo investicinės grąžos.

Kad būtų paprasčiau pateiksiu hipotetinį pavyzdį.

25 m. jaunasis investuotojas uždirbantis 2000€ ir trečdalį jų sutaupantis, investavo 36.000€. Patyręs 66.66% nuostolį, jis prarastų 24.000€. Jeigu investicinė grąžą siektų 10% ir investuotojui pavyktų sutaupyti 666€/mėn, iš nuostolio jis „išliptų“ per ~2.5 metų (žr. grafiką).

Jaunas žmogus gali ganėtinai stipriai rizikuoti, nes investuojamas kapitalas yra sąlyginai nedidelis palyginus su santaupomis. Tuo tarpu toks pats nuostolis vidutinio amžiaus žmogui būtų ženkliai skaudesnės.

40 m. investuotojas uždirbantis 10.000€, investavo 1.000.000€. Patyręs 66.66% nuostolį jis prarastų 660.000€. Jeigu investicinė grąžą siektų 10% ir investuotojui pavyktų sutaupyti 3000 €/mėn, jam prireiktų ~7 metų nuostoliui panaikinti (žr. grafiką).

Žmogus sukaupęs turtą negali stipriai rizikuoti, nes jo mėnesio santaupos yra sąlyginai mažos palyginus su turtu. Laikas nuostolyje didžiąja dalimi priklausys nuo investicinės grąžos, o ne nuo santaupų. Kitaip tariant, jeigu investicinė grąža būtų vos 5%, tuomet analogišku atveju nuostolis būtų panaikintas per ~10 metų, Jeigu 2%, tuomet per ~14 metų ir t.t.

Pabaigai

Man šiuo metu yra 41 metai, todėl nebegaliu sau leisti, kad visą gyvenimą kauptas turtas nuvertėtų 73%, nes finansines pasekmes jausčiau visą dešimtmetį. Dėl to investuoju daug konservatyviau ir aklai nebesivaikau pelno. Žinau, kad net ir blogiausiu atveju iš santaupų ir investicijų prieaugio nuostolį galėčiau panaikinti per 3.5 metų. O kaip ilgai blogo finansinio sprendimo pasekmės jaustumėte Jūs?

Norint uždirbti investuojant, svarbiausia išvengti nuostolio. Negriauk savo gyvenimo besivaikydamas pelno, tiesiog neverta…

 

PS. Nepraleiskite kitų straipsnių, registruokitės naujienlaiškiui

 

 

Rate this post