Finansinis tikslas: kaip jį nusistatyti?

Finansinis tikslas

Kaip žmogus, kuris nuolat domisi asmeniniais finansais ir investavimu, dažnai atkreipiu dėmesį į tai kaip žmonės elgiasi su pinigais. Paklaustas patarimo vienu ar kitu asmeninių finansų klausimu dažnai į klausimą atsakau klausimu: “koks tavo ilgalaikis finansinis tikslas? Kam tau išties reikalingi pinigai?”. Klausimas paprastas, tad neužtrunka ir sulaukti atsakymo. Vienų finansinis tikslas nusipirkti nuosavą būstą, kitų – atostogos ir kelionės, trečių – išsimokėti skolas.

Kodėl finansinis tikslas lieka neįgyvendintas?

Laikui bėgant vieni įgyvendina savo tikslus, kiti – ne? Pervertus asmeninių finansų knygas galima rasti daugelį priežasčių, kodėl asmeniniai finansiniai tikslai taip ir lieka neįgyvendinti. Vienų finansiniai tikslai labai neapibrėžti, kitiems gyvenimas apsivertė aukštyn kojom ir finansinis planas buvo perrašytas, treti taip ir baigia nepradėję.

Mano nuomone, šios priežastys yra tik aisbergo viršūnė – paviršius. Tikrosios finansinių tikslų neįgyvendinimo priežastys slypi kur kas giliau. Atsakydami į klausimą, koks tavo finansinis tikslas, žmonės dažnai intuityviai ir daug negalvodami įvardina finansinę problemą ar svajonę, kurią NORĖTŲ įgyvendinti, o ne kurią NORI įgyvendinti. Kiekvienas iš mūsų nori turėti pinigų atostogoms, nusipirkti naują automobilį, nusipirkti būstą, gyventi geriau ir turėti daugiau.. Tačiau pinigai yra ribotas resursas – mes negalime turėti visko iš karto ir esame priversti rinktis, kurį finansinį tikslą mes norime įgyvendinti.

Jeigu finansinis tikslas tau yra tik vienu momentu į galvą šovusi svajonė, neparemta gilia motyvacija ir platesne gyvenimo vizija, rytoj tokia svajonė bus pakeista kita, poryt vėl nauja ir t.t.. Su tokiomis vienkartinėmis finansinėmis idėjomis, niekada neatsiras nauji namai, naujas automobilis ar galimybė apkeliauti pasaulį. Finansinė svajonė ir liks tik svajone, kuri neturi nieko bendro su realybe.

Moksliniai tyrimai rodo, kad 90 proc. mūsų išlaidų yra impulsyvios – t.y. paremtos emocijomis. Mažos kasdienės pagundos yra pagrindinė priežastis dėl ko mes neįgyvendiname didžiosios svajonės. Vienintelis būdas atsispirti mažoms nuodėmėms yra aiški finansinė vizija su dar stipresniu stipriu emociniu / motyvaciniu fonu.

Jeigu rytinė kava mums yra didesnė pagunda nei svajonė įsigyti būstą, mes visada rinksimės kavą, užuot kelis eurus skyrę savo didžiajai svajonei įgyvendinti.

Finansinis tiskslas; mažos pagundos

 

Jeigu mes kažko išties norime, mes esame priversti, kažką daryti ir kažką paaukoti dėl savo tikslo. Viskas turi savo kainą. Norėdami pasiekti ilgalaikį finansinį tikslą, mes turime atsisakyti mažų kasdienių nuodėmių. Mes esame priversti rinktis tarp to, ką galime turėti šiandien ir to ką norime turėti ateityje.

Koks finansinis tikslas motyvuoja?

Nusistatyti finansinius tikslus, kurie turėtų gilią motyvaciją, stiprų emocinį foną Jums gali padėti šie trys užduotys. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad jeigu Jūs tik suskaitysite užduotis, bet jų neatliksite, iš to nebus jokios naudos. Mano rekomendacija būtų atlikti vieną užduotį ir tik po to pereiti prie kito pratimo.

1 užduotis. Įsivaizduokite, kad laimėjote loteriją ir turite tiek pinigų kiek jums užteks iki gyvenimo pabaigos. Pagaliau išaušo rytas, kai galite sau leisti viską ko norite. Jeigu pinigai nėra problema, ką tuomet darysite su savo gyvenimu? Kam skirsite savo energiją? Kam skirsite savo laiką?

Galvodami apie atsakymą leiskite sau pasvajoti. Leiskite sau daryti ką norite, turėti kiek norite ir būti kuo norite. Ir nors šis pratimas neturi nieko bendro su realybe, tačiau jis gali atskleisti kas Jums iš tiesų svarbu, ko Jūs išties trokštate ir ką giliai širdyje norite turėti / daryti.

2 užduotis. Įsivaizduokite, kad daktaras jums nustatė ligą su kuria galite gyventi dar 8-10 metų. Ką Jūs darytumėte per ateinančius 10 metų, žinodami, kad Jūsų dienos suskaičiuotos?

Šis pratimas Jus išlaisvina iš materialaus pasaulio spąstų į kuriuos galite papulti atlikdami pirmąją užduotį. Šis pratimas atskleidžia mūsų pažeidžiamumą ir priverčia atkreipti dėmesį į tuos neišspręstus gyvenimo klausimus, kuriuos mes atidėliojame ieškodami tinkamo momento. Atminkite, kai kuriems dalykams niekada nebus tinkamo momento.

3 užduotis. Įsivaizduokite, kad šiandien yra paskutinė Jūsų gyvenimo diena. Užuot galvoję kaip praleisite šią dieną, susimąstykite, ko gailitės, kad nepadarėte per visą savo gyvenimą? Kokios idėjos ir svajonės liko neįgyvendintos.

Šis pratimas parodys, kurie tikslai ir svajonės yra paviršutiniškos, o kurios svajonės Jums yra pačios svarbiausios. Ši užduotis gali atskleisti naujas svajones, apie kurias anksčiau net nebuvote susimąstę.

Kas toliau?

Atlikus šiuos pratimus suprasite, kad daugelis svarbiausių dalykų gyvenime nėra susiję su pinigais: mes visi norime būti mylimi ir dalintis meile su kitais, mes visi norime padėti kitiems, mes visi norime padaryti kažką nepaprasto ir svarbaus, patirti ir išgyventi kažką naujo, – tačiau kai kurios svajonės ir tikslai neišvengiamai bus susiję su pinigais ir bus svarbesni už rytinę kavą…Finansinio tikslo įgyvendinimas

[signinlocker id=”14501″] [dkpdf-button] [/signinlocker]
5/5 - (8 votes)