NASDAQ akcijų indeksas su svertu: ar verta?

Jau kelis metus galvoja nešiojuosi vieno investicinio fondo valdymo komiteto pirmininko video seminare išsakytą rekomendaciją investuojant į NASDAQ akcijų indeksą naudoti svertą:

„Mano gal tokia rekomendacija būtų yra rinkti ne didesnį negu 200% svertą, tai yra kiek investuojate tiek pat ir ne daugiau dar galite pasiskolinti iš banko. Santykis 1:3, ypač 1:5 yra jau per rizikingi“ (žr. skaidrę žemiau).

NASDAQ akcijų indeksas naudojant x2 svertą

Tradicinė investavimo mokykla sako, kad norint uždirbti daugiau, reikia prisiimti didesnę riziką. Mažiau rizikuojant – mažesnis bus ir pelnas. Kadangi mano požiūris kiek kitoks (eliminuoti riziką neatsisakant pelno), todėl pabandysiu paaiškinti, kaip 200% svertas atrodo iš rizikos pusės.

Kas yra investavimas su vertu?

Finansinis svertas – tai investavimas skolintais pinigais, kai brokeris paskolina pinigų vertybiniams popieriams (akcijoms, obligacijoms, ETF ir t.t. ) pirkti. Už paskolintus pinigus investuotojas gali nupirkti daugiau vertybinių popierių.

Pavyzdžiui. Vytas ir Jonas turi po 1000 EUR. Vytas perka NASDAQ Composite indekso fondą už 1000 EUR, tuo tarpu Jonas perka tą patį NASDAQ akcijų indekso fondą už 2000 EUR, papildomą tūkstantį pasisklindamas iš brokerio. Žinoma brokeris nieko nedaro nemokamai ir už tokią paskolą ima palūkanas (tarkime 5 %).

Kaip atrodo investuotojų pelnas, jeigu NASDAQ Composite pabrangsta/atpinga 10%, 35 % ar 47,5% per vienus metus.

 

Vytas

Jonas

Kapitalas          

€ 1,000

€ 1,000

Svertas          

Nėra

1:2

Pasiskolinta iš brokerio          

 

€ 1,000

Brokerio palūkanos už skolą

 

5%

Viso investuota suma

€ 1,000

€ 2,000

     

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ +10%

€ 1,100

€ 1,150

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ +35%

€ 1,350

€ 1,650

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ +47.5%

€ 1,475

€ 1,900

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ -10%

€ 900

€ 750

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ -35%

€ 650

€ 250

Turto vertė po metų, jeigu NASDAQ -47.5%

€ 525

€ 0

Kaip matote, jeigu NASDAQ akcijų indeksas brangsta, naudojant finansinį svertą (investuojant skolintais pinigais) galima uždirbti beveik dvigubai daugiau. Atrodo kaip ir puiki galimybė uždirbti daugiau. Tačiau NASDAQ nuvertėjant, nuostolis bus daugiau nei dvigubai didesnis, nes už pasiskolintus pinigus reikia mokėti palūkanas. Jeigu nereikėtų mokėti palūkanų už paskolintus pinigus, tuomet Jonas prarastų visas savo investicijas NASDAQ akcijų indeksui nuvertėjus 50 %. Kadangi investuojant skolintais pinigais reikia mokėti palūkanas, todėl pagal pateiktą pavyzdį visi pinigai būtų prarasti NASDAQ Composite akcijų indeksui nukritus 47.5%.

Tačiau brokeriai nelauks, kol Jono turtas nuvertės iki nulio. Brokeris parduos Jono vertybinius popierius daug anksčiau, kitaip gali būti, kad Jonas praras ne tik savo investicijas, bet „sudegins“ ir iš brokerio pasiskolintus pinigus. Norėdamas išvengti tokios situacijos, brokeris automatiškai parduos Jono poziciją, kai nuosavo ir skolinto kapitalo santykis taps 1:4 (maintenance margin). Pagal anksčiau pateiktą pavyzdį pakanka, kad NASDAQ nukristų -35% (po palūkanų Jono turto vertė bus 250 €, skola – 1000 €), kad brokeris uždarytų Jono poziciją (arba Jonas privalės įnešti papildomų pinigų į investicinę sąskaitą). Uždarius poziciją Jonas neturės net teorinės galimybės „išlaukti“ kol NASDAQ indekso kaina pabrangs iki buvusio lygio, kad susigrąžintų investuotus pinigus.

Matematikos/finansų paskaitėlė baigta.

Archeologiniai NSADAQ akcijų indekso tyrinėjimai

Grįžkime prie esmės:

  • Seminaro metu išsakyta nuomone, kad investuojant į NASDAQ akcijas „svertas iki x2 yra tinkamas“;
  • Mes žinome, kad investuojant x2 svertu pakanka, kad NASDAQ nuvertėtų ~35%, kad pozicija būtų uždaryta/likviduota ir prarastume 75% turto vertės, be galimybės „atsilošti“.

Taigi baisiausiai smalsu, kaip jau dažnai tas NASDAQ akcijų indeksas buvo nuvertėjęs bent 35% nuo prieš tai pasiekto kainų piko:

  • 2021-2022: -36% nuostolis
  • 2007-2009: -54% nuostolis
  • 2000-2002: -77% nuostolis
  • 1987: -36% nuostolis
  • 1973-1974 -60% nuostolis

Kitaip tariant, vidutiniškai kas dešimt metų, investuojant į NASDAQ akcijų indeksą su 200% svertu investuotojas būtų praradęs 75% turto be galimybės išlipti iš nuostolio. Tad ne toks jau ir geras yra patarimas investuoti į NASDAQ akcijų indeksą naudojant 200% svertą.

Kodėl aš neinvestuoju į NASDAQ akcijų kainos indekso fondus

Per pastaruosius 96 metus aukštų technologijų akcijos (NASDAQ indeksas pradėtas skaičiuoti nuo 1971) buvo pelningesnės nei S&P500 akcijų indeksas, tačiau toks pelningumas atėjo su didesne rizika, dėl šios priežasties S&P 500 akcijų indekso pelno santykis yra geresnis nei technologijų akcijų (NASDAQ akcijų indekso).

1927-2022 statistika

S&P 500

akcijų indeksas

Technologijų akcijų indeksas

Diversifikuotas netradicinis
portfelis

Vidutinė metinė grąža

9.90%

11.20%

10.58%

Rizikos/pelno santykis pagal Sharpe rodiklį

0.35

0.31

1.31

Rizikos/pelno santykis pagal Sortino rodiklį

0.47

0.44

1.95

Didžiausias nuostolis nuo kainų piko

-83.66%

-91.16%

-29.95%

Jau anksčiau minėjau, kad į S&P 500 akcijų indeksą neinvestuoju, dėl nepriimtino rizikos ir pelno santykio. Technologijų akcijų rizikos/pelno santykis yra dar blogesnis, nei S&P 500 akcijų indekso. Asmeniškai investuoju į tai, kas yra nuobodu, bet uždirba pinigus (žr. grafą „Diversifikuotas netradicinis portfelis“). Aš taip pat naudoju svertą pelningumui padidinti, bet toli gražu ne 200% ir ne su tokiomis rizikingomis investavimo priemonėmis kaip NASDAQ technologijų akcijų indeksas.

Kodėl NASDAQ akcijų indeksas / technologijų akcijos yra tokios rizikingos

Technologijų kompanijų akcijų rizikos ir pelno santykis yra ganėtinai prastas, nes sunkiau prognozuoti įmonės pardavimus ir pelną. Technologijų įmonių pelnas / pardavimai gali dvigubėti kiekvieną ketvirtį kelis metus iš eilės. Atitinkamai brangs technologijų įmonės akcijų kaina. Tokiais tempais įmonės negali augti amžinai, tačiau prognozuoti, kada augimas sustos taip pat neįmanoma. Vos tik pelno/pardavimų prognozės neatlieps rinkos lūkesčių, technologijų akcijos smunka taip pat greitai žemyn kaip ir kilo. Vienas pavyzdžių yra korporacija Zoom (ZM), kurios akcijos kaina COVID metu pabrango beveik dešimtkart ir tiek pat nukrito pasibaigus pandemijai.

Graphical user interface, chart

Description automatically generated

Pabaigai

Investuojant į aukštą pelno/rizikos santykį tuyrinčias turto klases, nuosaikus finansinis svertas padės uždirbti aukštesbę investicinę grąžą, tačiau, mano nuomone, investuojant į rizikingas turto klasės, tokias kaip NASDAQ akcijų indeksas finansinis svertas apskritai neturėtų būti naudojamas.

PS.
Naudojant svertą bet kurios investavimo strategijos pelno / nuostolio santykis bus prastesnis, todėl jeigu tik pradedate investuoti ir nesate patyrę didesnio nuostolio, siūlyčiau finansiniu svertu pernelyg nesusižavėti..

Sėkmės investuojant

Justinas

 

4.9/5 - (47 votes)