2023 m. investicijų apžvalga: kas nustebino ir ko išmokau

Kiekvienais metais rašau savo asmeninių finansų ir investicijų apžvalgą. Ne tam, kad kažką nustebinčiau ar įspūdį padaryčiau, bet kad pats susivokčiau, ką per metus nuveikė mano pinigai ir kokia yra mano reali faktinė finansinė situacija. Investuoti pradėjau 2005 metų pabaigoje, tad pažvelkime ar sėkmingas buvo 18-asis investavimo sezonas.

PS. Tiems, kam įdomu 2022 metų apžvalgą, šį straipsnį galite rasti čia.

2023 ekonominis klimatas

Kad suprasti, kodėl vienos turto klasės 2023 metais brango arba pigo svarbu įsivertinti, kokiomis ekonominio klimato sąlygomis teko investuoti 2022 metais. Didžiausią įtaką turto klasių kainai daro JAV ekonomika. 2023 metais JAV ekonomika augo labiau nei tikėtasi (2022 pabaigoje buvo tikėtasi, kad JAV BVP kris 0,1%, nors realiai JAV ekonomika augo apie 2.6%). Tikėtasi, kad infliacija 2023 nukris iki 3%, nors reali infliacija 2023 m. gruodį siekė 3.4%. Galiausiai svarbu nepamiršti, kad 2023-iaisiais FED nuolat didino palūkanų normą ir daugelis tikisi jų mažinimo.

Tuo tarpu Europos Sąjungoje buvo kiek kitoks vaizdelis: infliacija sumažėjo -0.5% labiau nei tikėtasi, o ekonomika tik per plauką išvengė recesijos.

Apibendrinant turime tokį 2023 ekonomikos paveikslą:

  • Ekonomika augo labiau nei tikėtasi
  • Infliacija sumažėjo, panašiai kaip tikėtasi
  • Palūkanų normos augo panašiai kaip tikėtasi

Taigi, kaip sekėsi turto klasėms 2023 metais. Euras per metus pabrango USD atžvilgiu 4%, kas darė didelę įtaką žaliavų ir JAV obligacijų galutiniams rezultatams.

 

JAV ($)

Eurpos Sąjunga (€)

Ekonomika (GDP)

+2.7%

0.70.3% = +0.4%

Akcijos

S&P500: +26%

EURO STOXX 50 = 13%

Ilgalaikiai VVP

TLT ETF: 3% (eurais nuostolinga)

MTH ETF: + 10%

Ilgalaikiai VVP susieti su infliacija

LTPZ ETF: 0.3% (eurais nuostolinga)

FRC4 ETF: +8%

Auksas

GLD ETF: + 13%

4GLD ETF: +9%

Žaliavos

PDBC ETF: -6%

SXRS ETF: -11%

JAV ir ES BVP augimas viršijo lūkesčius, todėl S&P500 ir EURO STOXX 50 stiebėsi į viršų patvirtindami „vadovėlinę tiesą“, kad ekonomikos augimui viršijus lūkesčius akcijų kaina auga. Tačiau to paties negalima pasakyti apie žaliavas, kurios teoriškai turėtų brangti, nes kylanti ekonomika skatina žaliavų paklausą. Manau žaliavų kaina krito, nes ekonomikos kilimas buvo paremtas žaliavoms nereikliais pramonės sektoriais (IT, komunikacijų ir nebūtino vartojimo prekių). Tiesa, didesnė nei tikėtasi infliacija paaiškina aukso brangimą 2023-aisiais.

2024 prognozės

Prognozes įdomu stebėti, nes paprastai daugelis jų neišsipildo. Bet įdomumo dėlei pažvelkime į prognozes, kad 2025-aisiais būtų aišku, kaip stipriai pranašai apsiriko.

Beje, svarbu paminėti, kad prognozės (arba kitaip tariant lūkesčiai) nedaro įtakos turto klasių kainai, kadangi vertybinių popierių kaina tuos lūkesčius atspindi (prognozės įskaičiuotos į kainą). Vertybinių popierių kaina keičiasi priklausomai nuo to, kiek prognozės neatitinka realybės.

Taigi 2024 prognozės

 

JAV

ES

Infliacija

2.6%

2.3%2.7%

BVP

1.4%

0.4%

Bazinės palūkanų normos

4.25% (šiuo metu 5.25%)

3.5% (šiuo metu 4.5%)

 

Kaip sekėsi investuoti į ETF

2023 metais mano strategija investuojant į tradicines investavimo priemones (vertybinius popierius) iš principo neiskeitė – toliau investavau į diversifikuotą turto klasių portfelį sudarytą iš ETF fondų, kurio bemaž trečdalį sudaro stabilių ekonomikos sektorių akcijos, kita portfelio dalį skiriu žaliavoms ir obligacijoms. Strategijos tikslas nesikeitė – uždirbti rizikai neproporcingai didelį pelną (mažai rizikuojant uždirbti kuo daugiau). Vienintelis skirtumas tas, kad investuodamas į vertybinius popierius 2024 metais nenaudojau sverto, siekdamas sumažinti portfelio riziką. O rizikuoti negalėjau todėl, kad ETF portfelyje esančių lėšų prireiks Nekilnojamo Turto projekto užbaigimui 2024-2025 metais.

Taigi kaip man sekėsi investuojant į akcijas. S&P 500 (SXR8 ETF) 2023 metais uždirbo 22% pelną, manieji akcijų ETF sukrapštė vos 0.9%. Tokie rezultatai labai nenustebino, nes į šiuos pramones sektorius ir investuoju dėl to, kad jų kainą stipriai nekrenta ekonomikos nuosmukio laikotarpiu ir taip jautriai nereaguoja į geras naujienas.

Metai

S&P500 (SXR8 ETF)

Mano portfelio akcijų dalies grąža

2023

22%

0.9%

2022

-13%

3%

Taigi mano konservatyvus investavimo stilius per du metus iš akcijų sugeneravo vos 4 % pelną, kai tuo tarpu S&P500 per tą patį laikotarpį uždirbo 6% pelną. Ir nors mano akcijų ETF krepšelis uždirbo mažiau, tačiau rizikos ir pelno santykis per pastaruosius du metus buvo geresnis nei investuojant į S&P500.

Žaliavoms, o dar tiksliau pasakius auksui, skiriu ganėtinai didelę portfelio dalį, nes auksas suteikia portfeliui stabilumo finansinių krizių metu ir apsaugo nuo infliacijos. Vyriausybėms kovojant su infliacija, pastaroji pasitarnavo, kad aukso kaina ir toliau kiltų. Auksas 2023 sugeneravo beveik 10% pelną.

2023 metais vyriausybės sustabdė bazinių palūkanų normų didinimą, ko pasekoje obligacijų kainą rudenį pradėjo „lipti iš duobės“. Deja nepavyko išlaikyti obligacijų portfelio proporcijų, ir obligacijų investicijos koncentravosi JAV, ir dėl brangusio euro, 2023 metais obligacijos buvo nuostolingos.

Tad galutinis 2023 metų ETF portfelio rezultatas: +1.7 % pelnas. Jeigu būčiau išlaikęs portfelio proporcijas, būčiau uždirbęs 2.7 % pelną.

2023 investicijų grąža

  Investicinė grąža (CAGR)

Realiai uždirbau 2023

1.7 %

Teoriškai galėjau uždirbti 2023

2.7 %

 

Tai ko gi iš viso to galima pasimokinti:

  1. Diversifikuotą portfelį sudarytą iš 20 ETF fondų sudėtinga analizuoti, valdyti ir rebalansuoti proporcijas. Manau šioje vietoje reikėtų „supaprastinti“ portfelį iki max 5 ETF fondų.
  2. Rebalansuoti portfelį sudarytą iš daug ETF fondų sudėtinga ir brangu (komisiniai). Tad rebalansavimo nauda yra mažesnė.

Emocijos

Jeigu galvojat, kad lengva žiūrėti į 1.72% pelną palyginus su 22% iš akcjų, tai klystate. Žinoma, kad norėtųsi bent jau 10% pelno. Tačiau skaudžios praeities pamokos rodo, kad verčiau uždirbti mažiau, nei rizikuoti viską prarasti. Savo strategijos ir toliau planuoju laikytis, o pelnas anksčiau ar vėliau ateis.

2023 alternatyvios investicijos

Pradėsiu gal nuo to, kas pasirodė įdomiausia.

Sutelktinio investavimo ir tarpusavio skolinimo platformos generavo skirtingą grąžą. Tarpusavio skolinimo platformos tradiciškai generavo stabilią 12% grąžą, tuo tarpu sutelktinio finansavimo platformoje Estateguru bankrutavo 86 proc. paskolų. Aišku, gal portfelis buvo pernelyg rizikingas, gal per daug susižavėjau aukštesniu pelningumu Vokietijos NT projektuose, bet juk teoriškai „viskas padengta NT verte“, tai rizika turėtų būti artima nuliui. Deja deja… Išpūsta NT vertė ir jos kritimas kylant palūkanų normoms pasiuntė į „nokautą“ visą Estateguru Vokietijos NT paksolų portfelį. Estateguru planuoja Vokietijos NT turtą likviduoti ir grąžinti investuotojams lėšas 2024-2025 tad matysime kaip seksis.

Apibendrinant, ne pirmas kartas kai bandydamos užkariauti naujas rinkas sutelktinio finansavimo / tarpusavio skolinimosi platformos patiria fiasko. Bet galbūt problema ne „nauja rinka“, o problemos toje rinkoje? Juk Vokietijos NT 2023 metais nuvertėjo daugiau nei 10%. Dėl sutelktinio investavimo platformų jautrumo ekonomikos ciklams ir galimybės išpūsti NT vertę, pernelyg nesižaviu šia investavimo forma. Paprasčiausiai pinigus galima įdarbinti ir mažiau rizikuojant. Dėl šios priežasties sutelktinio investavimo platformose investuoju daugiau simboliškai vedamas smalsumo.

PS. Ne visos sutelktinio investavimo platformos turi vienodą modelį, todėl pateikto atvejo nereikėtų sieti su visomis sutelktinio investavimo platformoms.

Nuosavas nekilnojamas turtas Vilniuje generavo stabilias pajamas iš nuomos. O pats NT, netgi kylant palūkanų normoms, nenuvertėjo (Oberhouse kainų indeksas Vilniue per metus rodė 1.1% prieaugį).

Kaip ir galima būtų paploti rankytėmis ir pasidžiaugti, kad 2023-ieji, nors ir nepernelyg dosnūs, bet nebuvo ir skausmingi, jeigu…

Jeigu ne didelis NT sandoris vakarų Europoje (Liuksemburge). Posakį, kad “NT niekada nepinga…”, “Pirk, nes kainos kils”, jau buvau girdėjęs 2005-2007 metais Lietuvoje. Tuomet gal buvo kiek sėkmės , kad neinvestavau į NT piko metu. Šįsyk kantrybė išseko kiek anksčiau. Ir nors išlaukiau, kol NT kaina sumažėjo 7.5%, NT kaina vėliau smuko papildomus 12,9%. Turint omenyje, kad projekto didžioji dalis buvo finansuota iš paskolos, galutinis rezultatas buvo labai skausmingas – 69% nuostolis nuo investuoto kapitalo (pradinio įnašo) vertės.

Kartais net pats sau keliu klausimą, kaip apskritai man pavyksta auginti turtą po tokių rinkos „siurprizų“. Viena priežasčių – diversifikavimas. Nelaikau „visų kiaušinių vienoje vietoje“. Būtent dėl diversifikavimo galutinis 2023 metų rezultatas -12% nuostolis. Antra priežastis – infliacija. Kylanti infliacija yra palanki daugeliui mano investicijų. Nenuostabu, kad 2023-ieji – „kovos su infliacija“ metai man buvo nepalankūs. Bet „kova su infliacija“ yra išimtis, o ne taisyklė, tad neabejoju, kad 2024-ieji bus sėkmingesni. To paties linkiu ir Jums..

5/5 - (22 votes)