Beveik neseku Lietuvos žiniasklaidos, mat paprastai žiniasklaida naudojama kaip įrankis nuomonei formuoti. Tačiau neišgirsti apie valdžios planuojama panaikinti investicinio gyvybės draudimo lengvatą buvo tiesiog neįmanoma. Investicinio gyvybės draudimo įmonių interesus ginti stojo Artūras Bakšinskas – Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas, pateikdamas savo nuomonę straipsnyje „Pirmasis buldozeris jau važiuoja per gyvybės draudimą”. Skaitau A.Bakšinsko straipsnį, kuriame argumentuojama, jog valdžia daro klaidą naikindama investicinio gyvybės draudimo lengvatą ir suprantu, kad argumentai gina bankų ir draudimo įmonių finansinius interesą. Normalu, toks juk asociacijos tikslas…
Investicinio gyvybės draudimo lengvata: kita medalio pusė
Norint susidaryti objektyvią nuomonę, kas yra investicinis gyvybės draudimas ir kodėl vyriausybė svarsto galimybę naikinti investicinio gyvybės draudimo lengvatą, verta pažvelgti ir į kitą medalio pusę:
- „Finansinis patarimas už 1258 €“
- „Gyvybės draudimo mokesčiai, kuriuos nutyli konsultantai“
- „Gyvybės draudimas jums nereikalingas, jeigu…“
Iš principo aš sutinku su pono A. Bakšinsko nuomone, kad nėra sąžininga nuo 2017-01-01 nebemokėti lengvatos žmonėms, anksčiau pasirašiusiems investicinio gyvybės draudimo sutartis. Ir nors manęs tai per daug nestebina – politinę riziką turi vertinti kiekviena investuotojas (daugiau apie tai rasite straipsnyje „II pakopos pensijų fondai: ko tikėtis?“), tačiau iš kur apie tai žinoti eiliniam žmogui, kuriam pasirašo investicinio gyvybės draudimo sutartį net nežinodamas apie visus mokesčius, ką jau kalbėti apie politinę riziką.. Nieko nuostabaus – esame jauna demokratija, ne pirma ir ne paskutinė reforma..
Investicinio gyvybės draudimo lengvata ir rinkos ekonomika
Aš sutinku ir su pono A. Bakšinsko išsakytu verdiktu „Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo projektas yra ne kas kita, kaip važiavimas buldozeriu per gyvybės draudimą”, Net neabejoju, kad panaikinus investicinio gyvybės draudimo lengvatą, ši rinka sumažės kelis kartus, galbūt netgi visai išnyks. Bet skirtingai nei p. A. Bakšinsko vienašališkas smerkimas tokio valdžios sprendimo, aš keliu klausimą – AR TAI YRA BLOGAI?
Juk, jeigu investicinis gyvybės draudimas yra toks geras finansinis produktas, žmonės ir toliau puls jį pirkti – rinkos ekonomika, nieko čia naujo…
Bet jeigu gyvybės draudimo produktas yra TOKS geras, kad be valstybinių subsidijų jo niekas nepirks, vadinasi nėra čia toks jau geras produktas, kaip kad pasakoja finansų konsultantai – matomai kiti būdai draustis ir investuoti yra geresni…
IR DAR:
Kodėl valstybė nemoka išmokų investuojantiems į nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, sutelktinį skolinimą? Dar tenka pakloti 15 % mokestį nuo kruvinai uždirbto pelno, o štai gyvybės draudimas lengvatą gauna. O juk ir vieni, ir kiti investuoja dėl to paties – šviesesnio rytojaus…
Ačiū, kad dalinatės įžvalgomis.
Mano asmeninė nuomonė – investicinis gyvybės draudimas yra parazitinis produktas, iš esmės naudingas tik patiems draudikams. Valdymo mokesčiai suryja visą rinkos prieaugį ir daugiau. Tą patvirtins dauguma IGD klientų, o ir išsamią ataskaitą apie tai paskelbė Lietuvos bankas 2015 m. Jeigu žmogus nori ilgalaikiai taupyti su mokestine lengvata – geriau rinktis pensijų fondus. O jeigu reikia GYVYBĖS rizikos draudimo, tai verčiau pirkti švarų gyvybės rizikos draudimą, be jokių priedų. Sveikinu valdžios iniciatyvą.
Tik ilgalaikis draudimas apmoka naturalią mirtį, dėja, dažniausiai žmonės numiršta naturaliai, pvz. dėl ligų. Šeima lieka be maitintojo, jai reikia pinigų atsigauti, vėl sutvarkyti gyvenimą, tam ir tarnauja draudimas.
Net keista kaip gyvybės draudimą, draudimą brangiausio, ką turi žmogus, lygina su kažkokiais investiciniais produktais.
Dar kritinės ligos yra, niekas nėra garantuotas kad niekad neapsirgs.