Visada stebėjausi, kodėl investuojant per gyvybės draudimą uždirbama daug mažiau nei investuojant į akcijas. Anksčiau manau, kad  gyvybės draudimo fondų pelningumas yra mažas dėl didelių  gyvybės draudimo administravimo mokesčių. Tačiau paaiškėjo, jog tai ne vienintelė priežastis.

Gyvybės draudimo konsultacija sukėlusi abejonių

Jau ne kartą savo istorijose minėjau, kad ne visi finansų konsultantai yra kompetentingi savo srities žinovai. Bet vienas jų mane tikrai nustebino. Kadangi labai jau įkyriai kvietė į gyvybės draudimo konsultaciją, nusprendžiau su juo susitikti. Konsultacijai einant į pabaigą atėjo laikas mano nepatogiems klausimams. Vienas iš klausimų buvo: „ar už gyvybės draudimo mokesčiai yra dvigubi – t.y. administravimo mokestis + gyvybės draudimo fondo valdymo mokestis?„ Konsultantas mane tikino, kad dvigubų mokesčių nėra. Tačiau atsakymas nenuskambėjo užtikrintai, todėl mano abejonių neišsklaidė, taigi teko pačiam pasigilinti į šį klausimą. 

Gyvybės draudimo mokesčiai yra dvigubi

Teko ne mažai paplušėti, kol radau Lietuvos banko 2014 m. ataskaitą apie administracinių mokesčių įtaką gyvybės draudimo ir pensijų fondų rezultatams. Galbūt ataskaita ir nėra nauja, tačiau nieko naujesnio rasti nepavyko.

Remiantis ataskaita, už gyvybės draudimą mokami dviejų tipų mokesčiai:

 • Gyvybės draudimo administravimo mokesčiai;
 • Gyvybės draudimo fondo valdymo mokesčiai (paprasčiau tariant, mokestis už jūsų pinigų investavimą į fondus). Beje, šis mokestis, anot Lietuvos Banko, nėra pagrįstas, nes gyvybės draudimo įmonės šios paslaugos neteikia – t.y. nevaldo gyvybės draudimo fonde sukauptų lėšų, o tiesiog pasirenka kitų įmonių valdomus fondus.

Nors niekas nekalba apie turto valdymo mokesčių įtaką finansiniams rezultatams, šis mokestis yra kelis kartus didesnis nei administravimo mokestis.

30 m. investuojant po 58 € į aukštos rizikos gyvybės draudimo, mokesčiai pasiskirstytų taip:

 • Administravimo mokesčiai – 4564 € (vidurkis, žr. lentelę žemiau)Gyvybės draudimo mokesčiai: administravimo mokesčiai esant 6 proc. rinkų augimui

*Kadangi LB tyrimas buvo darytas 2014 m., todėl duomenys pateikiami litais

 • Turto (investicijų) valdymo mokesčiai – 7100 € (vidurkis, žr. lentelę žemiau)Gyvybės draudimo mokesčiai: turtoi valdymo esant 6 proc. rinkų augimui

*Kadangi LB tyrimas buvo darytas 2014 m., todėl duomenys pateikiami litais.

Kokią įtaką mokesčiai daro pensijų ir gyvybės draudimo fondams esant 2 %, 4 % ir 6 %. augimui, rasite straipsnio apačioje (gali skaityti tik naujienlaiškio prenumeratoriai). 

Lietuvos banko išvada dėl gyvybės draudimo pelningumo

Įvertinus visus mokesčius, vidutinė metinė investicinė gyvybės draudimo fondų grąža rinkoms augant 6 % per metus yra:

 • Investuojant 5 metus: – 4,4 proc./metus (nuostolis)
 • Investuojant 10 metų: 0,51 proc./metus
 • Investuojant 20 metų: 2,19 proc./metus
 • Investuojant 30 metų: 2,66 proc./metus

Gyvybės draudimo mokesčiai esant 6 proc. rinkų augimui

Svarbu paminėti, kad skaičiuojant investicijų pelningumą nebuvo atsižvelgta į gyvybės draudimo mokestinę lengvatą, kuri padidintų investicinės grąžos rodiklį. Tačiau net ir tokiu atveju neverta tikėtis, kad reali kapitalo vertė po 20–30 metų padidės kelis kartus ir išėję į pensiją galėsite mėgautis prabanga. Nepamirškite, kad dar yra „infliacijos mokestis“, kuris vidutiniškai siekia 2-3 %. Infliacija „sugrauš“ visą jūsų investicinio gyvybės draudimo pelną.

Manau čia geriausiai tiktų pacituoti Lietuvos banką:

“Lėšų, periodiškai investuotų įsigyjant investicinio gyvybės draudimo produktą, grąža (neatsižvelgiant į valstybės mokestines lengvatas) daugeliu atveju, net ir kaupiant ilgą laikotarpį, yra neigiama arba neviršijanti vidutinės ilgalaikės infliacijos lygio”.

Taip pat svarbu paminėti, kad gyvybės draudimo apmokestinimo politika skirtingose įmonėse ženkliai skiriasi. Daugelis įmonių linkusios taikyti didžiausius gyvybės draudimo mokesčius sutarties pradžioje, taip siekdamos sumažinti klientų norą nutraukti gyvybės draudimo sutartį anksčiau laiko. Pradžioje didžiąją mokesčių dalį sudaro administravimo gyvybės draudimo mokesčiai, vėliau vis didesnę įtaką daro turto valdymo mokestis. Žr.lentelę:

Gyvybės draudimo mokesčių ir kapitalo (be atskaitymų) santykio kitimas per 30 metų, esant 4 % rinkos augimui:Gyvybės draudimo mokesčiai: mokesčių ir kapitalo santykis laikui bėgant

Pabaigai

Ir nors pagal Lietuvos Banko tyrimą daryti išvadas, kurį gyvybės draudimo fondą pasirinkti, sunku (per daug kintamųjų), tačiau prieš sudarant gyvybės draudimo sutartį rekomenduočiau aplankyti visas gyvybės draudimo įmones ir pasidomėti:

Kiek per visą gyvybės draudimo laikotarpį gyvybės draudimo įmonei jūs sumokėsite mokesčių EURAIS (prašykite mokesčių išraiškos eurais, nes verčiant procentais atsiranda vietos interpretacijai), jeigu:

 • Mėnesinės įmokos dydis būtų X €
 • Mėnesines įmokas mokėsite Y mėn.
 • Rinkos kiltų Z % per metus (pvz., akcijos – 10 %, mišrus obligacijų/akcijų – 6 %, obligacijų – 4 %, pinigų rinkos priemonių – 2 %.)

Rinkitės tą įmonę, kurios gyvybės draudimo mokesčiai bus mažiausi. Toks, mano nuomone, būtų paprasčiausias būdas pasirinkti gyvybės draudimo fondą, nes kaip seksis skirtingiems fondams ateityje galima tik spėti,  o mokesčius jums teks sumokėti bet kokiu atveju.

Registruokitės naujienlaiškiui ir:

 • Sužinokite, kokie yra gyvybės draudimo ir pensijų fondų mokesčiai, esant 2 %, 4 % ir 6 % rinkų augimui
 • Atsisiųskite Lietuvos Banko ataskaitą PDF formatu
 • Atsisiųskite straipsnį PDF formatu

[signinlocker id=”14501″]
[dkpdf-button] 
SIŪSTI: „Lietuvos banko tyrimo_ataskaita: administracinių mokesčių įtaka finansiniam kapitalui

 

Gyvybės draudimo ir pensijų fondų administravimo mokesčiai, esant 2 %, 4 % ir 6 % rinkų augimui:

Gyvybės draudimo mokesčiai: administravimo mokesčiai

Gyvybės draudimo ir pensijų fondų turto valdymo mokesčiai, esant 2 %, 4 % ir 6 % rinkų augimui:

Gyvybės draudimo mokesčiai: turto valdymo mokesčiai

Gyvybės draudimo ir pensijų fondų pelningumas, esant 2 %, 4 % ir 6 % rinkų augimui:

Gyvybės draudimo fondų vidutinė grąža

[/signinlocker]
4.3/5 - (19 votes)