Kur investavau 2022 metais:

2022 metais savo pinigus buvau nukreipęs į tradicines investavimo formas (iš ETF fondų sudarytą investicinį portfelį) ir alternatyvias investavimo formas (nekilnojamas turtas, NT finansavimas, verslas, tarpusavio skolinimas, sutelktinis investavimas).

Didžioji mano investicijų dalis buvo iš nuosavų lėšų, tačiau neišvengiau ir finansinio sverto, kuris 2022 metais siekė 36%. Paprasčiau kalbant, jeigu nuosavo kapitalo vertė yra 1 000 000 €, tai investicinio kapitalo vertė 2022 metais buvo 1 360 000  €.  

 

Tradicinės investavimo formos

Kaip jau minėjau 2022 metais mano “tradicinis” investicinis portfelis buvo sudarytas tik iš ETF fondų. Nė vienos pavienės akcijos. No stock picking. Nė vienos pavienės obligacijos. Pasyvus investavimas į gerai diversifikuotą ETF fondų portfelį.

Nepaisant optimalios arba bent jau artimos optimaliai diversifikacijos, turėsiančios užtikrinti asimetrinę riziką (maža rizika, neatsisakant pelno), 2022 visus metus kovojau su nuostoliu. S&P500 akcijų indeksas visu metus palaipsniui čiuožė žemyn (nuvertėjo 13% per metus). Atitinkamai „į dugną“ leidosi ir akcijų rinkos (pasaulio akcijos nuvertėjo tuos pačius 13%). Kitaip juk ir negalėjo būti, aukšta infliacija ir augančios palūkanos “graužia” įmonių pelnus, atitinkamai akcijų kaina krenta.

2022 metais mane labiausiai nustebino, tai , kad niekas nenustebino. Ne tik, kad nenustebino, bet netgi sakyčiau pasitvirtino. Viskas vyko kaip iš vadovėlio. Pramonės šakos “atsparios” infliacijai, rodė puikius rezultatus ir “elgėsi” lygiai taip, kaip “elgėsi” per pastaruosius 100 metų. Kadangi mano portfelyje yra tik tos pramonės šakos, kurios atsparios ekonomikos nuosmukiui ir infliacijai, šių akcijų ETF fondų vidutinė grąža 2022 metais siekė 3% pelno. Kaip ir visai neblogai lyginant su 13% S&P 500 nuostoliu. Kitaip tariant, laikas sugaištas analizei nenuėjo veltui…

Akcijų ETF fondams skiriu tik dalį savo vertybinių popierių portfelio. Didelė mano tradicinio investicinio portfelio dalis nukreipta į obligacijas. Obligacijų kainą stipriai įtakoja centrinių bankų (FED, ECB ir pan.) nustatyta palūkanų norma. Centriniams bankams kovojant su infliacija ir keliant palūkanų normas, mano obligacijų ETF kaina čiuožė žemyn. Kitaip ir negalėjo būti. Mano portfelyje esančios obligacijos vidutiniškai nuvertėjo 26.5%.

Mano pasirinkto žaliavų ETF fondo rezultatai buvo toki, kokių ir reikėjo tikėtis aukštos infliacijos metu. Kaina kilo panašiai tiek, kiek ir infliacija – 7 %.

Ką dariau gerai 2022 metais investuodamas į ETF fondus

 • Šlifavau savo strategiją, analizavau istorinius investicinių turto klasių duomenis, Bridgewaters pranešimus, rizikos pariteto fondų prospektus, kad prieičiau prie išvadų, kuriomis galėčiau pasitikėti tiek, kad galėčiau patikėti savo pinigus.
 • Nepabijojau „performuoti“ savo portfelį „atradęs“ naują informaciją.
 • Diversifikavau. Beveik visos pasaulio valstybės kovojo su infliacija. Bet infliacija ne visur buvo vienoda. Eurozona – 9.2 %, JAV – 6.5 %, Japonija – 4%, Kinija – 2 %. Atitinkamai, ne visos valstybės “nukentėjo“ vienodai nuo infliacijos, ne visos valstybės ėmėsi vienodos monetarinės politikos. Rezultate, kai kurie regionai gerokai „patraukė“ portfelį į viršų tiek dėl stiprėjančios valiutos euro atžvilgiu, tiek dėl mažiau agresyvios centrinių bankų monetarinės politikos.
 • Pripažinau savo klaidas. Įspūdinga 2021 metų grąža sąlygojo perdėtą pasitikėjimą savo jėgomis ir pernelyg agresyvų investavimo stilių. Ko pasekoje „nutolau“ nuo savo pasyvios investavimo strategijos. Teko pripažinti savo klaidas, prisiimti nuostolį ir grįžti prie savo strategijos, nes tik racionalūs sprendimai ilgainiui duoda tokius rezultatus, kokių tikiesi.

Ką dariau blogai:

 • Nutolau nuo savo strategijos – metų pradžioje investavau daug agresyviau nei turėčiau.
 • Prastai performavau savo portfelį. Performuoti portfelį reiškia parduoti vienus ETF fondus ir nusipirkti kitus ETF fondus. Kadangi pardaviau ir pirkau skirtingomis dienomis, dėl pasirodžiusių naujienų pardaviau ETF fondus pastariesiems atpigus, o nuprikau ženkliai pabrangus. Kitaip tariant, jeigu portfelio “performavimas” būtų atliktas palaipsniui arba bent jau tą pačia diena, mano metiniai vertybinių popierių portfelio rezultatai būtų 1% geresni. Ko iš to išmokau: performuodamas/ rebalansuodamas portfelį turiu pirkti ir parduoti ETF fondus tą pačią dieną.
 • Lapkričio pabaigoje atsirado pelningas investavimo pasiūlymas. Kadangi reikiamos sumos banko sąskaitoje neturėjau, reikėjo per 3 mėnesius parduoti dalį ETF fondų. Racionalu būtų buvę gruodžio pirmai parduoti trečdalį, sausį parsiduoti kitą trečdalį ir likusią sumą „išsitraukti“ vasarį. 2022 lapkritį pasirodė teigiamos žinios , kad infliacija mažėja, todėl rinkos pradėjo stiebtis į viršų. Kadangi su vertybiniais popieriais galioja dėsnis „kas brangsta tas turi tendenciją dar labiau brangti, kas pinga, tas turi tendenciją toliau pigti“, todėl nusprendžiau palaukti kol portfelio vertė dar labiau pakils į viršų. Toks neskubėjimas ir „tikėjimasis“, kad vadovėlinės tiesios pasitvirtins, buvo nuostolingas. Pasirodžiusios FED naujienos viską apvertė aukštyn kojom. Rezultate teko dalį portfelio parduoti  mažesne kaina. Ko iš to išmokau: pirk/parduok nustatytais laiko intervalais, nes teorija ne visada suteikia pranašumą rinkoje.   

Galutinis ETF portfelio rezultatas 2022 metais – 16% nuostolis. Keliais procentais blogiau nei S&P 500 ir 4 procentais geriau nei panašią strategiją įgyvendinantys rizikos pariteto ETF fondai. Toks didelis mano portfelio nuostolis buvo tik per didžiąją depresiją – 1931 metais. Nors toks rezultatų palyginimas mažai ko vertas. Panašus rezultatas dėl skirtingų priežasčių. Per didžiąją depresiją portfelio nuostolį pagrinde lėmė akcijos, tuo tarpu 2022 metais – obligacijos.

Kadangi keičiau IB sąskaitą iš vienos IB sąskaitos į kitą IB sąskaitą, todėl mano portfelio grafikas yra tik nuo vasario mėnesio (žr. žemiau).

Ko išmokau 2022-aisiais arba linkėjimai sau:

 1. Rebalansuok portfelį palaipsniui.
 2. Kiek ETF pardavei vieną dieną, tiek pat ETF turi ir nupirkti.
 3. Laikykis periodinio investavimo principo (dollar cost avereging).
 4. Nenukrypk nuo strategijos – tai tik įneš papildomos rizikos už tą patį pelną. Tikslas juk kitoks – mažesne rizika neatsisakant pelno.

 

2022: alternatyvios investavimo formos

Visus metus stebint ETF portfelio nuostolį, ne daug dėmesio skyriau stebėti, kaip sekėsi mano netradicinėms investavimo formoms. Juk kaip keičiasi ETF fondų vertė gali matyti „gyvai“ kiekvieną dieną. Netradicinės investavimo formos yra kur kas nuobodesnis procesas. Geriausiu atveju, apie pokyčius sužinosi kartą per mėnesį. Tikslūs rezultatai visada paaiškėja tik metų pabaigoje. Kadangi visus metus buvau susikoncentravęs į ETF portfelio nesėkmes, buvau maloniai nustebintas  alternatyvių investicijų resultatais, kurie siekė 38% pelną.

Tokį gerą rezultatą lėmė du dalykai:

 • Pirma, mano pasirinktoms alternatyvioms investicijoms yra palanki infliacija.
 • Antra, finansinis svertas – dalis alternatyvių investicijų buvo finansuojama skolintomis lėšomis.

 

Pabaigai

2022 metų galutinis rezultatas – 28 % pelnas.  Kaip ir neblogai palyginus su 13% S&P 500 akcijų indekso nuostoliu. Tačiau reikia pripažinti, kad pelnas nėra mano nuopelnas – tiek paprasčiausiai „davė“ rinka. Visas mano darbas buvo paskirstyti investicijas taip, kad „išplaukčiau“ iš bet kokios audros. 2022 metais, aukštos infliacijos ir smunkančios ekonomikos sąlygomis, tokia strategija atnešė dosnų pelną. Bet tai nereiškia, kad 2023-aisiais „išlipsiu“ sausas iš vandens. 2023-ieji metai pažers ne ką mažiau netikėtumų ir iššūkių. Svarbiausia nenukrypti nuo kurso – laikytis strategijos ir pamatinių investavimo principų: taupyti, investuoti ir diversifikuoti, – o pelnas ateis savaime …

Sėkmės investuojant

 

Justinas

4.9/5 - (33 votes)