Smukusios degalų kainos masina investuotojus pasipelnyti. Juk akivaizdu, kad atsigaunant ekonomikai neišvengiamai augs ir naftos paklausa, o kartu ir jos kaina. Deja degalinėj naftos kaina nesumažėjo tiek, kad būtų verta užsipirkti metams į priekį. Tačiau biržoje kaina atrodo kur kas patraukliau. Čia vėl iššūkis – naftos ateities sandoriai (futures) daugeliui skamba kaip per daug egzotiškas investavimo instrumentas. O ir naftos kaina rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais nebeatrodo taip patraukliai (24-26 USD). ETF fondas investuojantis į naftą rodos yra geriausias pasirinkimas.

Ar naftos ETF fondai iš tikrųjų yra tokia gera mintis kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio?

Norint atsakyti į šį klausimą pirmiausia reikia suprasti naftos ETF fondų struktūrą. Naftos ETF tokie kaip USO, naftos kainą bando atkartoti investuodami į ateities sandorius. Ateities sandoriai turi iš anksto nustatytą galiojimo trukmę, todėl ETF fondas turi nuolat prekiauti ateities sandoriais: pardavinėti ateities sandorius, kurie eina į pabaigą ir pirkti naujus ateities sandorius su ilgesne galiojimo data. Didžiausias ETF fondų investuojančių į žaliavas iššūkis yra tas, kad nafta ateityje dažnai yra brangesnė dėl investuotojų lūkesčių, galimybės sutaupyti už naftos sandėliavimą ir atidėti transportavimo išlaidas. Kitaip tariant ateities sandorio galiojimo terminui baigiantis, ateities sandorio kaina (futures price) dažnai yra aukštesnė nei naftos rinkos kaina (spot price), tad perkeliant sandorį iš vieno mėnesio į kitą patiriamos didelės sąnaudos. Šias sąnaudas naftos ETF fondas galėtų kompensuoti palūkanomis (kadangi į ateities sandoriai yra finansiniu svertu paremtas finansinis instrumentas/derivatyvas, todėl likusi pinigų suma investuojama į trumpalaikes obligacijas, kurios uždirba palūkanas), tačiau nulinių/neigiamų palūkanų fone tai mažai gelbėja. Rezultate – investuojantys į naftos ETF ilgainiui praranda pinigus. Didžiausias WTI naftos ETF fondas yra USO. Pažvelgus kaip USO ETF sekasi atkartoti WTI  naftos kainos indeksą, noras investuoti į naftos ETF fondus kažkur dingsta (žr. grafiką).

Naftos ETF fondai ilgainiui praranda vertę

Per 13 USO naftos ETF fondo gyvavimo metų, jo vertė tapo 10 kartų mažesnė nei WTI kainos.

Analogišku principu veikia ir kiti į naftą investuojantys ETF fondai. Nuolatinės prekybos ateities sandoriais pasekmės visiems naftos ETF fondams yra panašios, todėl, jeigu investuojate ilgam, naftos ETF fondais neturėtumėte susižavėti.

5/5 - (1 vote)