Manęs dažnai klausia ar verta kaupti pinigus II ir III pakopos pensijų fonduose. Tiesą sakant su fondais viskas gerai, gal kiek prasčiau yra su politika – tiksliau tos politikos nepastovumu. Visi veržiasi į Seimą žadėdami aukso kalnus, bet galutiniame rezultate liekame prie suskilusios geldos. Pensijų kaupimas – ne išimtis.

II pakopos pensijų fondai: reformos

Pensijų sistema valstybėje nuolat tobulinama ir regis per vienuolika metų jau viskas turėtų būti taip sustyguota, kad kritikai neliktų vietos. Tačiau problema yra ne dabartinė sistema (gal ji ir išties visai nebloga), tačiau tai, kad sistema nuolat yra keičiama. Įmokų į pensijų fondus dydžio pokyčiai:

  • Nuo 2004 m. iki 2007 m. į II pakopos pensijų fondus pervedama “Sodros” dalis buvo pamažu didinama – nuo 2,5 iki 5,5 proc.
  • 2009 m. į II pakopos pensijų fondus pervedama “Sodros” dalis buvo sumažintos iki 3 proc., o vėliau iki 2 proc.
  • 2012 m. į II pakopos pensijų fondus pervedama “Sodros” dalis sumažėjo iki 1,5 proc.
  • 2013 m. į II pakopos pensijų fondus pervedamos “Sodros” dalis didinama iki 2.5 proc.
  • 2014 m. į II pakopos pensijų fondus pervedamos “Sodros” dalis – 2 proc.+ 1 proc. nuo atlyginimo sumoka pats žmogus + 1 užpraeitų metų vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje (sumoka „Sodra“)
  • 2016 m. į II pakopos pensijų fondus pervedamos “Sodros” dalis – 2 proc.+ 2 proc. nuo atlyginimo sumoka pats žmogus + 2 užpraeitų metų vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje (sumoka „Sodra“)
  • Nuo 2020 į II pakopos pensijų fondus pervedamos “Sodros” dalis – 3,5 proc.+ 2 proc. nuo atlyginimo sumoka pats žmogus + 2 užpraeitų metų vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje (sumoka „Sodra“)

Į akis krenta du dalykai. Kaip ir visada: rytojus yra šviesesnis už šiandieną – t.y. politikams nesunku žadėti aukso kalnus „ateityje“. Problema yra ta, kad po 5 – 6 metų tų politikų, kurie priėmė naują įstatymą Seime greičiausiai jau nebebus, tad kadenciją baigusių politikų pažadų jie pildyti neprivalo. Naujieji politikai elgsis taip, kaip jiems patogiau. Nuo 2004 m. iki 2020 m. „Sodros“ įmokos į II pakopos pensijų fondus pasikeitė (pasikeis) 9 kartus. 9 kartai per 16 metų – tai jau nėra atsitiktinumas – tai statistika, todėl prielaida, kad ateityje „Sodros“ įmokos į II pakopos pensijų fondus vėl keisis turi tvirtą pagrindą.

Kada įmokos į II pakopos pensijų fondus vėl bus sumažintos?

Nors pats prognozių nemėgstu ir jokiais prognozuotojais netikiu, bet šį kartą leisiu sau šiek tiek pasamprotauti. Ir vis dėl to, kada „Sodros“ įmokos į II pakopos pensijų fondus vėl bus pakeistos? Nuo 2004 m. iki 2016 m. buvo tik viena rimta ekonomikos krizė, kurios metu politikai buvo priversti atimti iš dirbančiųjų (nurėžti „Sodros“ įmokos dalį į II pakopos pensijų fondus) tam, kad badu nenumarintų „senjorų“. Padarė vieną kartą – padarys ir antrą. Belieka tik kantriai laukti krizės.

Nesupraskit manęs klaidingai, aš nesu prieš tai, kad „senjorai“ gautų sąžiningą pensiją, tiesiog man nepatinka, kad žmonės yra apgaudinėjami ir klaidinami žadant aukso kalnus (dideles įmokos į II pakopos pensijų fondus), o vėliau lieka prie suskilusios geldos. Negali ištęsėte pažado – nežadėk (mane tėvai tai taip auklėjo…).

Kaip tai atsilieps Jūsų pensijai?

Kaip tokia nestabili pensijų sistemos politika įtakos Jūsų senatvės pensiją? Pradėti galbūt verta nuo to, kaip investuoti būtų protinga. Elementari logika sako, kad agresyviai investuoti riekia tada, kai visi parduoda (kainos mažos) ir „susilaikyk“ kai visi perka (kainos brangios). Tad jeigu pensijų fondas investuoja OMX Vilnius biržoje, fondo investavimo strategija turėtų atrodyti daugmaž ta taip:

II pakopos pensijų fondai - logiška investavimo startegija

Valstybinė investavimo strategija turi šiek tiek kitą logiką: investuok daug, kai yra pinigų biudžete (ekonomikai augant) ir susilaikyk, kai biudžetas tuščias. Kitaip tariant investuok daug – kai viskas brangu ir mažai, kai pigu. Tad jei jūsų II pakopos pensijų fondas investuoja Vilnius OMX biržoje, valstybinė investavimo strategija atrodytų daugmaž taip (žalia spalva pažymėtas įmokos į II pakopos pensijų fondą dydis):

II pakopos pensijų fondai - valstybės investavimo startegija

Daugiausia pinigų investuojama tuomet, kai kainos didelės ir mažai, kai kainos yra brangios.

Toks graudus vaizdelis tampa dar graudesnis, kai supanti, kad čia yra tavo pinigai – tavo pensija. Mane asmeniškai tai šiek tiek varo į neviltį…

Optimistams galiu nebent pasiūlyti valstybinę investavimo politiką naudoti kaip indikatorių: investuok priešingai nei valstybė ir tu uždirbsi pinigus. Kitaip tariant pats geriausias laikas įsigyti Lietuvos įmonių akcijų, kai valstybė sumažina „Sodros“ įmokas į II pakopos pensijų fondus…

Pabaigai

II pensijų pakopa yra graži idėja. Liūdna darosi tik pamąsčius apie tos idėjos išpildymą. Esu pasirinkęs II pakopos pensijų fondą, bet aukso kalnų iš to nesitikiu. Pasiseks uždirbsiu. Nepasiseks – galima buvo to tikėtis… Suprantu, kad valstybinės investavimo politikos aš negaliu pakeisti, todėl rūpinuosi tais dalykais, kuriuos galiu įtakoti: II pakopos pensija nėra vienintelis mano pajamų šaltinis, kuris užtikrins papildomas pajamas senatvėje.

[signinlocker id=”14501″] [dkpdf-button] [/signinlocker]
4.9/5 - (19 votes)