Žmones mes linkę vertinti pagal pirmą įspūdį: išvaizdą, aprangą, automobilį ir būsto kvadratūrą. Dedame didžiules pastangas trokšdami pasirodyti sėkmingi ir atrodyti nepriekaištingai. Turi pinigų – esi sėkmingas, neturi – esi nevykėlis. Tai jau tapo socialine norma – sėkmės ir pinigų kultas vis stipriau įsitvirtina mūsų pasąmonėje.Nepasimiesk, kad esi turtingas

Problema ta, kad sėkmingo žmogaus įvaizdis brangiai kainuoja. Ne vienas siekiantis atrodyti turtingu iš tiesų turi finansinių problemų: prabangaus automobilio savininkas neturi pinigų remontui; didelio būsto šeimininkui stinga pinigų šildymo sąskaitoms apmokėti, o audinės kailiniai perkami už solidžias kreditinės kortelės palūkanas.

Scenos efektas

Daugeliui žmonių, siekiančių pritapti socialiniame rate ir pelnyti kitų palankumą savo nepriekaištingu įvaizdžiu, būdingas „scenos efektas“.

Scenos efektas yra viena iš socialinio nerimo formų, kai žmogus pervertina kiek jis, jo išvaizda ar elgesys yra svarbus aplinkiniams (draugams, kolegoms ir pažįstamiems). Scenos efektas yra sąlygotas žemos savivertės ir gali išsivystyti netgi į paranoją.

Scenos efektas turi ir kitą pusę.  Žmonės, kuriems būdingas toks ydingas požiūris, ne tik tikisi sulaukti teigiamo aplinkinių dėmesio, bet ir paranojiškai bijo būti pasmerkti dėl savo klaidų.

Kitaip tariant, tokie žmonės nuolat pervertina, kiek jų išvaizda ir elgesys yra svarbus kitiems. Tiesa ta, kad kitiems žmonėms mažai rūpi, kaip jūs atrodote ir kokį automobilį vairuojate, kur gyvenate, ir kokiuose restoranuose lankotės. Daugeliui žmonių jie patys yra daug svarbesni nei visi kiti aplinkiniai. Į kitus žmones jie atkreipia dėmesį lygiai taip pat retai, kaip ir jūs. Juk net kai susilaukiate neigiamo kito žmogaus vertinimo, paprastai taip atsitinka ne dėl to, kad kitas nori jus pažeminti, bet todėl, kad jis nori išaukštinti save (atkreipti į save dėmesį ir didinti pasitikėjimą savimi).

Sprendimas

Vienintelis scenos efekto privalumas yra didesnis pasitikėjimas savimi. Jeigu pasitikėjimas savo jėgomis kyla vien iš jūsų kuriamo įvaizdžio, kuris aplinkiniams mažai rūpi, vadinasi pasitikėjimo pagrindas yra tiesiog jūsų vidiniai įsitikinimai arba dar kitaip sakant – vidinės vizualizacijos. Jūs pasitikite savimi, nes galvojate, kaip šauniai atrodote kitų akyse.

Jeigu problema yra pasitikėjimas savimi, kurį galim sukurti tiesiog vidinės vizualizacijos dėka, tai kam leisti pinigus? Juk pozityviai galvodami apie tai, kaip aplinkiniai vertina jūsų tikrąją asmenybę, humoro jausmą, pagalbą ir darbštumą, turėsite tą patį rezultatą. Skirtumas tik tas, kad nešvaistysite pinigų įvaizdžiui kurti ir apsimetinėti tuo, kuo nesate.

Iki 23 m man pačiam buvo svarbu tai kaip aš atrodau, kaip rengiuosi ir kokį automobilį vairuoju. Lūžis įvyko tuomet, kai sugebėjau atsispirti pagundai įsigyti prabangų telefoną ir susidomėjau investavimu. Tuomet savo finansinius prioritetus įvertinau iš naujo. Įvaizdžio išlaidos sumažėjo kelis kartus (tiesą sakant, kartais net pagalvoju, kad šitiems dalykams turėčiau skirti daugiau lėšų… 🙂 )

Nuo to momento nebesiekiu atrodyti nei turtingas, nei sėkmingas. Reikia pripažinti, kad  gyvenu paprastą, niekuo per daug neišsiskiriantį gyvenimą. Galbūt manasis kelias  nuo kitų šiek tiek skiriasi tuo, kad rašau blog‘ą ir investuoju. Bet juk mes visi turime savų „lyrinių nukrypimų“ už ką mus mėgsta ir vertina aplinkiniai. Turbūt kiekvienas iš mūsų nori, kad draugai mus vertintų už paprastumą, nuoširdumą, pagalbą, savitą požiūrį, žinias ir gebėjimus, o ne už banko sąskaitos dydį. Tad ir elkimės atitinkamai…

5/5 - (35 votes)